Dzień pantery mglistej – święto Pii i Chena

Są tajemnicze, zwinne, sprawnie wspinają się po drzewach i niestety są narażone na wyginięcie. 4 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Mglistej. Z tej okazji poczęstowaliśmy nasze pantery – Pię i Chena ich ulubionymi smakołykami, a naszym zwiedzającym opowiedzieliśmy więcej o zagrożeniach dla tego gatunku. Nasza Fundacja ZOO Wrocław – DODO podejmuje wiele działań na rzecz ochrony tych zwierząt.

Od 2018 roku ZOO Wrocław – DODO współpracuje z organizacją Hutan, działającą w prowincji Sabah na Borneo, aby pomóc między innymi panterom mglistym. W samym 2022 roku przekazaliśmy fundacji 33 625 złotych, które zostały wykorzystane na instalację fotopułapek. Te urządzenia pozwalają rejestrować pantery mgliste w ich naturalnym środowisku. Dzięki nim, naukowcy mogą dowiedzieć się więcej o zachowaniach tych zwierząt i opracować lepsze strategie ochrony.

pantera mglista samiec chen

Nieuchwytna pantera z dalekiej Azji

Pantera mglista

Niestety, mimo wysiłków, na ufundowanych przez ZOO Wrocław i fundację DODO fotopułapkach, w 2022 roku nie udało się złapać na zdjęciu żadnej pantery mglistej. To oznacza, że trudno jest dokładnie oszacować liczebność populacji tego gatunku.

Pantery mgliste są narażone z kilku powodów. Przede wszystkim padają łupem kłusowników, którzy nielegalnie handlują ich częściami ciała, w tym skórami. Ponadto, zasięg ich występowania zmniejsza się wskutek wycinki lasów, przekształcania terenów pod rolnictwo i urbanizację, oraz zmian klimatu.

Można wesprzeć pantery mgliste dobrowolną wpłatą i dowiedzieć się więcej o naszym projekcie ich ochrony klikając tutaj. Kolejnym sposobem pomocy panterom jest zakup biletu „ZOO NA RATUNEK”, z którego złotówka trafia na rzecz ochrony gatunków zagrożonych. Wszystkim zwiedzającym, którzy wspierają zwierzęta poprzez zakup biletu „ZOO NA RATUNEK” serdecznie dziękujemy.

Skuteczny drapieżnik z mglistych lasów

Jedną z charakterystycznych cech pantery mglistej są jej piękne łaty na futrze, które sprawiają, że jest ona doskonale ukryta wśród gęstwiny mglistych lasów, gdzie żyje. jej nazwa może nawiązywać zarówno do środowiska jej występowania, jak i jej nieuchwytności i zwinności. Pantera mglista może znienacka polować na swoje ofiary niezauważona.

Pantery mgliste są niesamowicie zwinne i sprawne. Potrafią skakać na duże odległości, co jest im bardzo pomocne podczas polowań na ptaki czy małe ssaki. Ich potężne szczęki i ostre pazury pozwalają im na skuteczne chwycenie i obezwładnienie zdobyczy. Co ciekawe, szczęka pantery mglistej potrafi rozewrzeć się na imponujące 100 stopni, podczas gdy u człowieka jest to zaledwie 50 stopni.

We wrocławskim zoo spotkacie dwa osobniki tego gatunku. Pia i Chen mieszkają w Terytorium Panter, po sąsiedzku z panterami śnieżnymi. Tam można ich wypatrywać i dowiedzieć się więcej o ich życiu.

 
Pantera mglista
pantera mglista
pantera mglista
pantera mglista
pantera mglista

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna