Nowi Partnerzy adopcyjni. Jeże i leniwce mają opiekunów

Miło nam powitać kolejnych Partnerów, którzy objęli adopcją symboliczną zwierzęta z naszego zoo. Taka współpraca jest dobrą szansą, by powiedzieć więcej o rzadkich gatunkach zwierząt i zagrożeniach, z jakimi mierzą się w naturze.

W maju umowy sponsorskie zawarli z nami:

DewelopART –   deweloper oferujący najwyższej jakości nowe mieszkania, domy, apartamenty inwestycyjne i lokale usługowe, który zaadoptował naszą rodzinę leniwców (leniuchowców dwupalczastych).

FBSerwis Wrocław – firma świadcząca kompleksowe usługi z zakresu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych, letniego oraz zimowego utrzymania i oczyszczania dróg oraz terenów zielonych. Firma FBSerwis Wrocław zaadoptowała nasze stado jeży uszatych.

DewelopART – nowy opiekun leniwców

Leniwiec dwupalczasty żyje w koronach drzew lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Leniwce żywią się, śpią, łączą w pary i rodzą na drzewach; na ziemię schodzą jedynie na chwilę, żeby się wypróżnić. 

Nie są one konfliktowe w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie walczą o terytorium ani o pożywienie. Pazury służą im przede wszystkim do poruszania się po gałęziach. Zaciskają się na nich podczas zwisania, a leniwiec nie męczy się Leniwce odżywiają się głównie liśćmi i gałązkami drzew oraz owocami. 

Sierść leniwca jest siedliskiem dla wielu mikroorganizmów i owadów. Glony porastające futro leniwca, zapewniają mu doskonały kamuflaż wśród liści. Grzyby znalezione na ich sierści wykazują działania przeciwko niektórym pasożytom, nowotworom i bakteriom.

Według Czerwonej Księgi zagrożonych gatunków, leniwce dwupalczaste mają niskie ryzyko wyginięcia, jednak ich populacja ma tendencję spadkową. Zagrażają im działania ze strony ludzi. Eksploatowanie lasów Amazonii, pożary, budowa linii energetycznych czy dróg – to wszystko sprowadza się do niszczenia naturalnych siedlisk. Również okazjonalnie poluje się na nie dla mięsa, jednakże w niektórych tubylczych grupach jest to zakazane. Prowadzone są działania edukacyjne, mające na celu zwrócenie uwagi na znaczenie tych zwierząt w ekosystemie.
 
Na początku 2023r. do wrocławskiego ZOO zawitała nowa samica leniwca dwupalczastego – Lenta. Mimo różnicy wieku bardzo się polubiła z naszym samcem – Apollem. Jakiś czas temu połączone zostały także ekspozycje leniwców i pancerników. Pancerniki ożywiły dolną część wybiegu, natomiast leniwce królują na gałęziach i linach powyżej. 
 
Leniwce kojarzone są raczej ze statycznym trybem życia, jednak Apollo należy do grupy aktywnych. Gdy tylko zostanie podany posiłek lub w okolicy dzieje się coś ciekawego dostaje zastrzyku energii oraz prędkości (jak na leniwca). 

FBSerwis – nowy opiekun jeży uszatych

Jeż uszaty uznawany jest za jednego z najmniejszych jeży bliskowschodnich. Jego uszy są zdecydowanie większe niż u innych jeży (dłuższe niż połowa długości jego głowy). Kolce grzbietowe są białe na szczycie z ciemniejszymi paskami poniżej. 

Jeż uszaty występuje w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie. Zamieszkuje suche stepy, półpustynie i pustynie. Preferuje suche doliny rzeczne, opuszczone rowy nawadniające, tereny zakrzewione, czasem spotykany jest w oazach i wokół osiedli ludzkich.  Unika gorącej pustyni i chłodniejszych obszarów górskich.

Jeż uszaty jest zwierzęciem nocnym i prowadzi głównie samotniczy tryb życia. W ciąg dnia odpoczywa pod skałami czy w zagłębieniach. Żyje w norach o długości około 45 cm, tylko z jednym wejściem. Zwykle sam je wykopuje, chociaż czasem korzysta z tych opuszczonych przez inne zwierzęta np. żółwie, myszoskoczki czy lisy. Śpi samotnie z wyjątkiem okresu lęgowego, kiedy samica przebywa z potomstwem. 

Jeż uszaty ma znakomicie wykształcone zmysły słuchu i węchu. Najchętniej żeruje nocą i przemierza do 9 km w poszukiwaniu pożywienia. Potrafi szybko biegać. Jeż uszaty aktywny jest przez większą część roku. Latem potrafi zapadać w stan odrętwienia, natomiast na niektórych obszarach w sen zimowy.

Niewiele wiadomo o systemie godowym jeża uszatego. Rozmnaża się raz w roku w miesiącach letnich – od lipca do września. Okres ciąży trwa 35-42 dni. Samica rodzi 1-4 młodych. Jeże uszate przychodzą na świat z bardzo małą liczbą kolców. Jednak w ciągu 5 godzin po urodzeniu kolce wydłużają się czterokrotnie. Po dwóch tygodniach małe jeże są już w pełni pokryte kolcami.

Jeż uszaty jest gatunkiem wszystkożernym. Około 70% jego diety stanowią owady. Zjada również np. dżdżownice, ptasie jaja, ślimaki, rośliny, a nawet jaszczurki i węże. Przez ludzi uważany jest za sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami, ponieważ żywi się wieloma gatunkami owadów. 

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna