Konkurs na nowego Dyrektora Naczelnego ZOO Wrocław

Dream night 2022

Około 10 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków – wrocławskie zoo to czołowy ogród zoologiczny na świecie i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. W zrobieniu kolejnego, dużego kroku ma pomóc nowy Dyrektor Naczelny ZOO Wrocław. Konkurs zostanie ogłoszony w ciągu kilku tygodni.

Nowy dyrektor będzie odpowiedzialny przede wszystkim za hodowlę i ratowanie zagrożonych wyginięciem zwierząt. Niemal co trzeci gatunek na Ziemi może wkrótce zniknąć, a ponad 42 tysiące jest zagrożonych wyginięciem według Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Ochrona gatunkowa jest filarem wrocławskiego ZOO, dlatego nowo wybrany dyrektor – w dobie zmian klimatycznych i zaniku bioróżnorodności – będzie miał bardzo ważną misję. 

 

Międzynarodowa komisja wybierze nowego Dyrektora Naczelnego

Prezydent Wrocławia zdecydował, że nowego Dyrektora Naczelnego wybierze międzynarodowa komisja konkursowa, do której zostaną zaproszeni eksperci, naukowcy i przedstawiciele innych ogrodów zoologicznych. 

– Szukamy osoby z wizją na kolejnych kilkanaście lat, która popchnie rozwój naszego ogrodu, ale także przedstawi swój plan ratowania zagrożonych wyginięciem gatunków. Dlatego będziemy oczekiwać autorskich koncepcji, które następnie zostaną ocenione przez komisję konkursową – tłumaczy Jacek Sutryk. 

Założenia konkursowe będą gotowe w ciągu kilku tygodni, a następnie kandydaci na dyrektorskie stanowisko będą mieli czas na przygotowanie swoich aplikacji.

– Ostatnie dni wiążą się z dużym napięciem wokół moich kadrowych decyzji. Dlatego postanowiłam, że nie będę członkiem konkursowej kapituły. Jednocześnie po wyborze nowego Dyrektora Naczelnego oddam się do dyspozycji Rady Nadzorczej spółki, aby oceniła moją dotychczasową pracę i plany rozwojowe ogrodu – mówi Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Zoo dba obecnie o około 10 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków, a ekspozycja w ciągu ostatnich 15 lat powiększyła się ponaddwukrotnie. To plasuje wrocławskie zoo  w światowej czołówce pod względem liczby gatunków, a frekwencja w ubiegłym roku była wyższa niż w poprzednich latach. Odwiedziło nas 1,7 mln zwiedzających, a frekwencja ta, jest drugą najwyższą po rekordowym roku 2015 (w rok po otwarciu Afrykarium).

– Zoo w 2022 roku osiągnęło ogromny sukces – zarówno pod względem frekwencji jak i przychodów. Jednak  główną misją ogrodu jest ochrona wymierających gatunków i jestem przekonany, że nowy dyrektor pomoże nam jeszcze silniej zaangażować się w ten proces – dodaje prezydent Wrocławia.

 
Dream night 2022

Przyszłość, wizja, inwestycje

Pingwin przylądkowy

Zwycięska wizja rozwoju nowego Dyrektora Naczelnego zostanie włączona do realizowanych obecnie planów ogrodu zoologicznego. Zoo stale poszerza ofertę i rozbudowuje infrastrukturę. Remontowane są kolejne pawilony, przez co hodowla może być uzupełniana o nowe gatunki zwierząt. Podczas ostatnich 15 lat przeprowadzonych zostało ponad 170 inwestycji, a w tym roku  zoo nie zwalnia tempa –  realizuje kilkanaście kolejnych. 

Największą tegoroczną inwestycją będzie budowa nowej Lwiarni wraz z częścią dla surykatek. Powstanie nowy pawilon zaprojektowany w stylistyce wioski afrykańskiej, nawiązujący do etnicznych ornamentów i kolorystyki budynku Afrykarium. Koszt realizacji tej inwestycji wyniesie około 7,5 mln zł.

Spośród innych inwestycji w ZOO Wrocław na ten rok, można wymienić m.in. budowę zimowiska na wybiegu flamingów. Budynek ten da im schronienie w chłodniejszych miesiącach roku. W planach jest także ocieplenie pawilonu Akwarium w zabytkowej części ogrodu. Ponadto zoo stara się o dofinansowanie jednej z największych inwestycji ostatnich lat – przebudowy zabytkowego pawilonu Terrarium, która wyniesie 75 mln zł. 

Władze Wrocławia prowadzą także rozmowy na temat kilkuhektarowej działki, która sąsiaduje z zoo i mogłaby w przyszłości stanowić doskonały teren do rozbudowy ogrodu i utworzenia tam nowej lokomotywy rozwoju dla zoo – Strefy Safari.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna