Dzień Ziemi to ważna data dla zoo. Pełnimy ważną rolę ratując zagrożone gatunki

Pisklę pingwina z wrocławskiego zoo

Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia został ustanowiony, by zwrócić uwagę na to, jak kruche są ekosystemy na naszym globie w zetknięciu z człowiekiem. To szczególna data, a z tej okazji warto powiedzieć więcej o działaniach na rzecz ratowania naszej planety. Fundacja ZOO Wrocław – DODO pomaga najbardziej zagrożonym gatunkom zwierząt tam, gdzie potrzeba tego najbardziej. Dzień Ziemi to dobra okazja, by wesprzeć jej działania. 

Wrocławskie zoo to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też ambasador ochrony przyrody.  Od lat przy naszym ogrodzie zoologicznym działa Fundacja ZOO Wrocław – DODO, która wraz z wrocławskim zoo przeznaczyła już ponad 2,7 mln zł na ratowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Z samego 1% podatku udało się zebrać tylko w zeszłym roku ponad 82 tys. zł i przekazać na ochronę zwierząt Ta pomoc jest bardzo potrzebna. W tym roku można odliczyć 1,5% podatku na szczytny cel.

Aż 42 100 gatunków zagrożonych wyginięciem

W Czerwonej Księdze zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), aż 42 100 z nich figuruje jako zagrożone wyginięciem. To aż 28% wszystkich gatunków roślin i zwierząt sklasyfikowanych przez IUCN. Niemal co trzeci gatunek na Ziemi może wkrótce zniknąć.

Dzika przyroda stanowi zaledwie ułamek życia na Ziemi. Na świecie żyje niespełna 5900 gatunków dzikich ssaków. Ta dzika fauna stanowi zaledwie 5,7% masy wszystkich ssaków na świecie. Zdecydowana większość ssaków to te udomowione (58%), w tym bydło i zwierzęta hodowlane. Biomasa wszystkich ludzi też jest kilkukrotnie wyższa niż wszystkich dzikich ssaków razem wziętych (ludzie to 36% biomasy ssaków). To przerażające, ale niestety prawdziwe dane. 

Człowiek zajmuje coraz większe przestrzenie i zabiera  je zwierzętom i roślinom. Zmian, które poczynił w dużej mierze nie da się cofnąć, ale to nie znaczy że nie powinniśmy się starać ratować tych zwierząt, które możemy. Każdy z pozoru mały gest ma dla dzikich gatunków ogromne znaczenie.

 

Twój 1,5% ma znaczenie

Pingwin przylądkowy

Fundacja ZOO Wrocław – DODO wspiera ponad 30 projektów ochrony przyrody na całym świecie, przekazując pieniądze na realne działania. W ubiegłym roku zebrała ponad 330 tys. zł, z czego ponad 82 tys. zł z 1% podatku.

– Te pieniądze uczyniły wiele dobrego. Przekazaliśmy środki zgodnie z celami szczegółowymi wskazanymi przez darczyńców. Dużo pieniędzy trafiło do Fundacji Sanccob w RPA, gdzie ratowane są pisklęta pingwinów. Na Borneo kupiliśmy 3 fotopułapki, które monitorują życie gatunków, które występują tylko na tej wyspie – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji Zoo Wrocław DODO. Wcześniej dzięki DODO postaw

W tym roku można w swoim zeznaniu PIT odliczyć nie 1, ale 1,5% podatku. Zachęcamy, by przeznaczyć go Fundacji DODO. Kto czeka na pomoc? To między innymi lemury na Madagaskarze. Centrum rehabilitacji tych pięknych zwierząt zostało zniszczone po huraganach. Nie ma tam prądu, a uszkodzeniu uległy budynki. Pieniędzy brakuje na wszystko. Środki mogą trafić też do strażników parku narodowego Kerinci Seblat na Sumatrze, którzy ochraniają ostatnie osobniki tygrysa sumatrzańskiego w naturze – zostało ich około 400. 

Twój 1,5% ma znaczenie. Odpisanie tej kwoty od podatku nic nie kosztuje, a niesie konkretną pomoc. Pomocy potrzebują między innymi pingwiny i manaty w Afryce, pangoliny, słonie, pantery śnieżne i orangutany w Azji, czy też polskie rysie. 

KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO: 0000623492. 

młody tygrys sumatrzański
Wild Run 2022
Kanczyl a dikdik kanczyl filipiński myszojeleń
Pantera śnieżna

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna