Największa konferencja zooedukatorów we Wrocławiu

Zajęcia edukacyjne we wrocławskim zoo

Edukacja to jedna z podstawowych misji ogrodów zoologicznych, także naszego. W nadchodzącym tygodniu wrocławskie zoo będzie gospodarzem największej konferencji zooedukatorów – EAZA Education Conference 2023. Stała wymiana doświadczeń między zoo na całym świecie jest bardzo ważna. 150 gości z 70 instytucji będzie brało udział w poświęconych edukacji prelekcjach, wykładach i dyskusjach panelowych.

Wydział zajmujący się edukacją działa w każdym nowoczesnym zoo. Jego praca to ważna część codziennej działalności światowych ogrodów zoologicznych. Polega na propagowaniu wiedzy z zakresu biologii, ale też kształtowaniu świadomych postaw ekologicznych – głównie najmłodszych pokoleń. Dzieci to główna grupa docelowa zajęć w zoo, która stale rośnie dzięki wciąż poszerzanej ofercie edukacyjnej.

Do Wrocławia przyjadą zooedukatorzy z całego świata

W  dniach 13-17 marca nasze zoo z dumą będzie gościło uczestników EAZA Education Conference 2023, czyli największej konferencji edukacyjnej dla zooedukatorów. Około 150 uczestników z 70 instytucji i ogrodów zoologicznych przyjedzie do Wrocławia, by wziąć udział w prelekcjach, wykładach, dyskusjach panelowych i prezentacjach. Wydarzenie odbędzie się w ramach działań EAZA – Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, a my jesteśmy gospodarzem tej cyklicznej imprezy, wraz z Komisją Edukacji EAZA (EAZA Education Committee). 

– To dla nas zaszczyt, że wrocławskie zoo zostało wybrane na organizatora tak prestiżowej, branżowej konferencji. Początkowo, konferencja miała się odbyć w roku 2020, ale pandemia pokrzyżowała nam plany. Aż wreszcie jest! – mówi Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Wydziału Edukacji, członkini EAZA Education Committee. 

– Ponad 150 osób zechciało się na konferencję zarejestrować, przyjechać do Wrocławia, podzielić się doświadczeniami, zapoznać się działaniami wrocławskiego zoo. Cieszy mnie fakt, że wszyscy spotkamy się w końcu twarzą w twarz. Formuła konferencji on-line już się wyczerpała, a bezpośredni kontakt jest niezwykle ważny, by efektywnie dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i wspierać się w działaniach dotyczących szeroko pojętej edukacji ekologicznej – dodaje Marta-Zając Ossowska.

Jednym z tematów poruszonych na tegorocznej konferencji będzie korzystanie z nowych możliwości edukacji cyfrowej (także zdalnej). 

Prelegenci poruszą także zagadnienia nauczania o ochronie przyrody oraz wpływie jaki ma edukacja na działalność ochroniarską. Uczestnicy paneli będą dyskutować o swoich doświadczeniach ze zwiedzającymi ogrody zoologiczne. Porozmawiają między innymi o tym, co goście zoo wiedzą o najsłabiej poznanych gatunkach.

Wydział Edukacji – nieodłączna część zoo

Zajęcia edukacyjne
Ekipa edukatorów z wrocławskiego zoo

Edukacja jest jedną z najważniejszych misji współczesnych ogrodów zoologicznych. W każdym dużym zoo na całym świecie działa jednostka odpowiedzialna za kształcenie odwiedzających, głównie tych najmłodszych. We wrocławskim zoo jej odpowiednikiem jest Wydział Edukacji, którego początki sięgają kwietnia 2007 r. Powołanie takiej jednostki (wtedy Sekcji Marketingu i Edukacji) wzorem innych ogrodów, było jedną z pierwszych inicjatyw ówczesnego dyrektora zoo Radosława Ratajszczaka.

Obecnie Wydział Edukacji wrocławskiego zoo liczy sześć osób i zajmuje się propagowaniem wiedzy w zakresie ochrony bioróżnorodności. Pracownicy Wydziału oprowadzają wycieczki zorganizowane po zoo, prowadzą dziecięce półkolonie, kampanie edukacyjne i nauczają o gatunkach żyjących u nas zwierząt – także w szkołach. Nauka odbywa się także za pomocą przygotowanych przez edukatorów plansz informacyjnych i opraw edukacyjnych przy wybiegach zwierząt. Ponadto wydział podejmuje projekty naukowe z uczelniami wyższymi.

Oferta edukacyjna obejmuje przede wszystkim oprowadzanie grup (dzieci i dorosłych) oraz prowadzenie zajęć na terenie zoo. Oprowadzanie może odbywać się według wcześniej wybranego programu – z czego chętnie korzystają zwłaszcza szkoły lub przebiegać trasą wybraną przez odwiedzających (dorośli zwiedzający zoo meleksem często wybierają tę opcję). Oferta jest stale poszerzana. W ubiegłym roku doszły do niej zajęcia edukacyjne dla najmłodszych: o delfinach (których modele wiszą w holu Afrykarium) oraz zwierzętach sawanny.

Pracownicy Wydziału Edukacji przeprowadzili w 2022 roku zajęcia dla ponad 26,5 tys. dzieci i kilka turnusów półkolonii dla kolejnych kilkuset młodych przyrodników. Oprowadzili po zoo także niezliczone wycieczki zainteresowanych grup – także złożonych z dorosłych. 

Na zajęcia z zooedukatorem można zapisać się pod numerem Tel. + 48 71 340 71 09 / +48 71 34 07 125 lub przesłać maila na zoo-edukacja@zoo.wroc.pl.