Urodziny tygrysa Tengah

Zoo Wrocław - Urodziny Tengah

Tengah – samiec tygrysa sumatrzańskiego z okazji swoich 14. urodzin dostał to, co koty lubią najbardziej – mięso. Opiekunowie zapakowali wołowinę w kartony, pojawiły się także serduszka z czternastką. Nie wiadomo, czy Tengah bardziej cieszył się z mięsa, czy z kartonów. Jak na kota przystało, wpakował swój łeb do środka.  Ta wesoła okazja – urodziny naszego tygrysa, jest dobrym pretekstem do opowiedzenia o sytuacji jego krewnych w naturze. A ta jest tragiczna. 

Populacja około 400 tygrysów sumatrzańskich w naturze jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Gdy Tengah przyjeżdżał do wrocławskiego zoo, na świecie żyło około 1000 tygrysów tego podgatunku. Na szczęście możemy pomóc – działania ochroniarskie podejmuje między innymi Fundacja ZOO Wrocław – DODO.

Urodziny Tengah

Tengah urodził się 26 lutego 2009 roku w zoo w Rheine w Niemczec. Do Wrocławia przyjechał w maju 2010 roku wraz ze swoim bratem bliźniakiem, Tebo. Wkrótce Tebo został wymieniony za samicę – Nuri, z którą po osiągnięciu dojrzałości Tengah doczekał się córki o imieniu Surya. Jej urodziny były sensacją. Kocica stała się ulubienicą odwiedzających wrocławskie zoo

– W stosunku do opiekunów Tengah jest spokojny, natomiast często denerwuje się na zwiedzających, którzy wymachują do niego rękoma, czy uderzają w szyby. Za to jest bardzo cierpliwy i spokojny w stosunku do Nuri – opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych.

Córka Tengah i Nuri, Surya, w ubiegłym roku wyjechała do zoo w Cottbus, aby poznać partnera i brać udział w programie hodowli tygrysów sumatrzańskich.

Tengah i Nuri zostali we Wrocławiu i wciąż są w wieku rozrodczym. Nie wiadomo, czy będą jeszcze mieli potomstwo, jednak każde narodziny tygrysa sumatrzańskiego są na wagę złota. Bardzo cieszymy się z niedawnych urodzin bliźniąt tego gatunku w zoo w Chester w Anglii. Koordynator gatunku zdecyduje o tym, to jakiego zoo w przyszłości trafią – podobnie jak to było z Suryą. Ogrody zoologiczne nie są dla siebie konkurencją – współpracują dla najważniejszego wspólnego celu jakim jest ochrona gatunkowa. Dla tygrysów sumatrzańskich są jedyną szansą na przetrwanie.

Zoo Wrocław - Urodziny Tengah
Zoo Wrocław - Urodziny Tengah

Krytyczna sytuacja tygrysa sumatrzańskiego

Hodowla tygrysów sumatrzańskich w ogrodach zoologicznych niestety na tę chwilę nie jest w stanie odmienić ich bardzo ciężkiej sytuacji. 

Jedną z przyczyn jest niski wskaźnik urodzeń, co wpływa na większe starzenie się populacji. Co jednak najbardziej istotne, środowisko naturalnego występowania tygrysów jest degradowane w tak znacznym stopniu, że zmiany te są nieodwracalne. Tygrysy sumatrzańskie występują na kurczących się obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatry. Wyrąb lasów pod uprawy palmy olejowej, zmusił tygrysy do wycofania się w górzyste tereny wyspy.

Tygrysy sumatrzańskie szczególnie cierpią z powodu kłusownictwa, w tym na potrzeby tak zwanej medycyny chińskiej. Ta pseudonauka przypisuje rzekome “cudowne” właściwości medykamentom z cześci ciała tygrysów – na przykład kłów, pazurów czy prącia. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów to problem na dużą skalę.

 

Zoo Wrocław - Urodziny Tengah

Możesz wesprzeć tygrysy w prosty sposób

Fundacja DODO wraz z wrocławskim zoo wspiera program ochrony tygrysów na Sumatrze w Parku Narodowym Kerinci Seblat prowadzony przez WildCats Conservation Alliance, w którym żyje obecnie 33% światowej populacji tych zwierząt. Dzięki wsparciu możliwe jest patrolowanie parku, a przez to zapobieganie kłusownictwu. W ostatnich latach aresztowano ponad 70 kłusowników. 

Usunięto też 85 sideł (nie tylko wnyki dedykowane tygrysom stanowią dla nich zagrożenie, sidła zakładane na inne gatunki również są dla nich śmiertelne). Do istotnych działań należą także rozmowy z lokalną ludnością oraz władzami, mające na celu zmniejszenie kłusownictwa i znalezienie alternatywnych źródeł zarobkowania. Również edukacja pełni istotną rolę, szerzenie wiedzy na temat niebezpieczeństw oraz znaczenia danego gatunku owocuje większym wsparciem i zrozumieniem. 

– Bardzo duża pomoc finansowa przekazywana na ratowanie tygrysów pochodzi z rozliczeń podatkowych Darczyńców. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji ZOO Wrocław – DODO, gdyż ten pozornie drobny gest ma naprawdę duże znaczenie. Każda złotówka realnie pomaga tygrysom w naturze, za co ogromnie dziękujemy – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO. Fundacja od początku swojej działalności przekazała ponad 26,5 tys. zł na ochronę różnych gatunków tygrysów.

Działania ochroniarskie są ogromnie ważne. Dzięki wielu fundacjom pracującym przez ostatnie lata nad poprawą warunków bytowania tygrysa sumatrzańskiego, wiedza o jego sytuacji znacznie się poszerzyła. Populacja jest określana jako możliwa do uratowania. Bez działalności ogrodów zoologicznych, fundacji oraz Was – darczyńców, nigdy się to nie uda.

Jest to trudna walka, ale dzięki sporządzaniu długoterminowych planów działania jest możliwa do wygrania. W tym momencie do najważniejszych celów należą: zwiększenie i utrzymanie poziomu różnorodności genetycznej, zapewnienie odpowiednich warunków i bezpieczeństwa w naturze oraz dopilnowanie utrzymywania sporządzonego planu rozrodczego, będącego dużą nadzieją dla tego gatunku.

Koty są najliczniejszą w zagrożone gatunki grupą ssaków drapieżnych. Aż 23 z 39 gatunków dzikich kotów jest w różnym stopniu zagrożona wyginięciem. To jednak nie oddaje skali problemu, gdyż jest także wiele podgatunków i subpopulacji z o wiele wyższym statusem zagrożenia, niż cały gatunek. Zobacz, jak ratujemy koty i wspomóż zrzutkę na dzikie koty Azji: 

KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO 0000623492

Zoo Wrocław - Podaruj 1,5%
tygrys sumatrzański
Tygrys sumatrzański Tengah

Przykładów dobrego działania w miejscach bytowania dzikich kotów jest dużo więcej. Fundacja wspomaga ochronę panter śnieżnych, ale też rysi, panter mglistych, manuli i tygrysów sumatrzańskich Działania DODO można śledzić na stronie: https://fundacjadodo.pl/

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna