Dzień Kota we wrocławskim zoo

Zoo Wrocław - Podaruj 1,5%

Kot mieszka w niemal co trzecim polskim domu, co plasuje nasz kraj w europejskiej czołówce miłośników tych zwierząt. Z okazji Dnia Kota przypadającego na 17 lutego warto powiedzieć więcej nie tylko o kocie domowym, ale i jego dalekich krewnych w naturze. Dzikie koty to najliczniejsza w gatunki zagrożone grupa ssaków drapieżnych. We wrocławskim zoo mieszka 8 gatunków kotów. Dla niektórych z nich jedyną szansą na przetrwanie jest działalność ochroniarska, taka jak prowadzona przez zoo i Fundację ZOO Wrocław DODO, a także praca ogrodów zoologicznych.

W tym roku to właśnie kot – pantera śnieżna, jest ambasadorem zbiórki 1,5 procenta na rzecz Fundacji ZOO Wrocław – DODO. Środki trafią między innymi na konto Snow Leopard Trust, organizacji zajmującej się ochroną pantery śnieżnej w naturze i edukacją. To właśnie przy wybiegu irbisów przedstawiciele DODO i opiekunowie opowiedzieli więcej o tych tajemniczych kotach i o tym, jak skutecznie im pomóc.

Dzień Kota 2023 – kilka słów o kocie domowym

Dzień Kota przypadający na 17 lutego, to umowna data, kiedy właściciele i miłośnicy mruczących czworonogów szczególnie je rozpieszczają. Koty to obok psów najpopularniejsze zwierzęta domowe w Polsce. Ich święto to doskonała okazja, by w krótkich zdaniach zaapelować o kilka ważnych kwestii.

Koty domowe w środowisku naturalnym są zwierzętami inwazyjnymi i to po stronie człowieka leży obowiązek opieki nad nimi. W samej Polsce koty odpowiadają za śmierć około 150 mln ptaków rocznie i czynią duże szkody dla bioróżnorodności – również ekosystemów miejskich. Instynkt łowcy każe kotu polować. Najlepszym sposobem, by temu zapobiegać, jest nie wypuszczać kota na zewnątrz.

Przy okazji domowemu drapieżnikowi nie stanie się nic złego (na przykład nie wpadnie pod samochód). Pamiętajmy, że ptaka nie spłoszy dzwoneczek na obroży kota (a bardzo negatywnie wpływa na samego kota). Ważna jest też sterylizacja – która z jednej strony zapobiegnie nadmiernemu rozmnażaniu się kotów, jak i ochroni pupila przed wieloma chorobami.

Wrocławskie zoo edukuje nie tylko o dzikich zwierzętach, ale także o tych w mieście. Bliska jest nam ochrona bioróżnorodności także w skali mikro. Więcej można przeczytać na stronie projektu Dzikie w mieście:
Dzikie w Mieście – czytaj więcej

Ryś
Ryś
Żbik
Żbik

Koty – najbardziej zagrożone drapieżniki

Koty domowe skutecznie koncentrują naszą uwagę, którą przy okazji Dnia Kota chcemy przekierować na ich krewnych w naturze. Koty to najbardziej zagrożone drapieżniki. Konkretniej mówiąc – spośród drapieżników to właśnie o kotach możemy powiedzieć, że największy ich procent jest zagrożony (23 z 39 gatunków).

Spośród 39 gatunków na obecną chwilę klasyfikowanych przez IUCN, we wrocławskim zoo żyje 8. To tygrys sumatrzański, lew angolski, manul stepowy, pantera śnieżna, pantera mglista, kotek rudy oraz przedstawiciele polskiej fauny: ryś euroazjatycki i żbik europejski. Spośród nich w najgorszej sytuacji jest tygrys sumatrzański. W naturze zostało jedynie około 400 osobników tego podgatunku, a kolejnych 250 jest w ogrodach zoologicznych na całym świecie.

W ubiegłym roku nasza młoda tygrysica Surya wyjechała do Niemiec, by tam mieć szansę na poznanie partnera i przedłużenie swojego gatunku. Półtora roku temu we wrocławskim zoo przyszły na świat dwie pantery śnieżne – Mila i Makalu, które także są przedstawicielami zagrożonego gatunku. Takie sukcesy cieszą nas szczególnie. Główną misją ogrodów zoologicznych jest dziś ochrona gatunkowa zwierząt i hodowla zachowawcza. Każde kolejne narodziny przedstawiciela kotowatych to szczególny powód do świętowania.

Niestety, zarówno pantery śnieżne jak i tygrysy sumatrzańskie padają ofiarą pseudomedycyny.  W niektórych rejonach Azji wciąż wierzy się, że specyfiki z części ciała tych zwierząt mają wręcz cudowne działanie. Te piękne koty nawet w dzisiejszych czasach padają ofiarą kłusowników, między innymi skór, zębów, czy pazurów.

Dzikim kotom w naturze człowiek zagraża także z powodu zajmowania obszarów występowania tych zwierząt. Wylesianie, rozwój rolnictwa i przemysłu, przekształcenia krajobrazu, zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany klimatyczne to działania, które skutkują zmniejszaniem się populacji fauny. Dzikie koty stanowią tego przykład. 

– Spośród około 40 gatunków dzikich kotów, 23 są w różnym stopniu zagrożone wyginięciem. W najmniejszej liczebności w naturze są rysie iberyjskie, taraje, kotki kuse, badie, koty andyjskie, pantery śnieżne, pantery sundajskie i tygrysy. Oprócz konkrenych gatunków, należy także wyróżnić krytycznie zagrożone podgatunki i populacje, takie jak żbiki szkockie, koty z Iriomote, gepardy irańskie, lwy azjatyckie, lamparty amurskie, chińskie, arabskie i jawajskie. Jednymi z najmniej licznych są gepardy irańskie. Pozostało ich tylko 12 z kilkudziesięciu jeszcze kilka lat temu – mówi Paweł Sroka, kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych wrocławskiego zoo.

Zima w zoo, manul. Fot. Katarzyna Kulios
Pantera mglista samiec chen
Pantera mglista

Fundacja DODO wspiera dzikie koty

Nasze zoo nie tylko rozmnaża zagrożone dzikie koty we Wrocławiu, ale także pomaga im w naturze, w miejscach ich występowania. Od 2016 roku działa Fundacja ZOO Wrocław – DODO, której zadaniem jest ratowanie zagrożonych zwierząt poprzez współpracę z działającymi w odległych krajach organizacjami. Obecnie DODO wspiera ponad 30 projektów w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie. W 2022 roku Fundacja DODO wraz z ZOO Wrocław zgromadziły łącznie niemal 834 tys. zł. Środki te w całości płyną na pomoc zwierzętom.

W tym roku na organizacje pożytku publicznego można odpisać w deklaracji podatkowej nie 1, a 1,5%. Zachęcamy, by w tym roku w swój PIT wpisywac KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO:0000623492.

– Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za ten gest, który może wydawać się dla kogoś mały, ale dla nas ma ogromne znaczenie. W ubiegłym roku dochód z 1% przekazywanego na naszą fundację wyniósł ponad 82 tys. zł – mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

DODO wspiera między innymi Snow Leopard Trust w ochronie panter śnieżnych w ich naturalnym środowisku. Działalność tej organizacji polega nie tylko na badaniu tych wspaniałych zwierząt w 12 krajach występowania, ale również na ochronie i edukacji. Finansujemy zakładanie fotopułapek pomagających monitorować obecności panter śnieżnych, ale też program edukacji ludzi zamieszkujących w ich sąsiedztwie. Oferując pracę przy wytwarzaniu rękodzieła artystycznego z filcu, wełny owczej i wielbłądziej, dajemy alternatywne dla kłusownictwa źródło dochodu.

Zabawki z wełny to idealny prezent dla kota. Można taką zdobyć dzięki specjalnej zrzutce, jaką Fundacja DODO uruchomiła na ratowanie dzikich kotów. Dochód z niej w całości zostanie przekazany na gatunki z Azji. Zrzutkę można znaleźć tutaj. 

Pantera mglista
Pantera śnieżna
tygrys sumatrzański
Tygrys sumatrzański Tengah
Kotek rudy
Kotek rudy
Lew angolski
Lew angolski

Przykładów dobrego działania w miejscach bytowania dzikich kotów jest dużo więcej. Fundacja wspomaga ochronę panter śnieżnych, ale też rysi, panter mglistych, manuli i tygrysów sumatrzańskich Działania DODO można śledzić na stronie: https://fundacjadodo.pl/

Zoo Wrocław - Podaruj 1,5%

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna