Rekordowa suma na ochronę ginących gatunków – udany rok zoo i Fundacji ZOO Wrocław –DODO

Rekordową kwotę 833 774,95 zł ZOO Wrocław i Fundacja ZOO Wrocław – DODO przeznaczyły w 2022 roku na rzecz zagrożonych gatunków zwierząt. Dzięki temu udało się wesprzeć aż 31 projektów ochroniarskich na całym świecie i tym samym realnie pomóc między innymi tygrysom sumatrzańskim, nosorożcom indyjskim, orangutanom borneańskim, lemurom katta czy pingwinom przylądkowym.

DODO już planuje kolejne działania, w tym jesienny dziki bieg alejkami zoo czyli Wild Run, który w 2022 roku także przyniósł rekordowy zysk w wysokości ponad 82 tys. zł. Duży udział miały też wpłaty z 1% podatku – kolejne 82 tys. zł. W tym roku ze swojego zeznania podatkowego można odpisać aż 1,5% podatku, co pozwoli zwiększyć pomoc zagrożonym gatunkom zwierząt. 

tygrys sumatrzański

Rekordowy rok dla DODO – Dziękujemy!

Fot. Katarzyna Kulios

Przyszła pora podsumowań ubiegłorocznych działań naszego zoo i Fundacji ZOO Wrocław – DODO. Udało się zebrać łącznie ponad 833 tys. zł, a to więcej niż w ubiegłych latach. 

– Tak wielka kwota jest zasługą wszystkich naszych darczyńców, których sercom bliska jest ochrona przyrody. Serdecznie dziękujemy każdemu, kto zdecydował się dołożyć 1 zł kupując bilet ZOO na ratunek czy oddać swój procent podatku dochodowego naszej Fundacji ZOO Wrocław – DODO lub wspomóc jej projekty w inny sposób. To tak wiele dla nas znaczy i przynosi realną pomoc zwierzętom – mówi Joanna Kasprzak, prezes ZOO Wrocław.

Na rekordową kwotę złożyły się zarówno darowizny i wpłaty dla DODO, jak i złotówki dopłacane dobrowolnie do biletów do zoo w ramach akcji ZOO na ratunek. Prawie 400 tys. osób w 2022 roku zdecydowało się na taką wpłatę. Środki te w całości są przekazywane na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt.

Kanczyl a dikdik kanczyl filipiński myszojeleń
Pingwiny

Kilkadziesiąt projektów ochrony na całym świecie

Fundacja ZOO Wrocław – DODO od lat prowadzi kilkadziesiąt projektów, których celem jest ochrona ginących gatunków zwierząt. Każda złotówka jest rozliczana, a pomoc płynie na konkretne cele. Przykładowo opłacenie pensji strażników przyrody chroniących okapi w Demokratycznej Republice Konga to w przybliżeniu 2 300 zł miesięcznie, koszt odchowu jednego pingwina, czym zajmuje się organizacja Sanccob z RPA to 3 000 zł. Za jedną fotopułapkę stawianą na trasach migracji zwierząt na Borneo trzeba zapłacić około 2 000 zł. Z kolei dzienny koszt wyżywienia lemurów katta w ośrodku Reniala na Madagaskarze to około 70 zł. Przekazywane kwoty są różne, a DODO odpowiada w ramach potrzeb na prośby każdej organizacji, z jaką współpracuje.

– Od 2016 jako Fundacja ZOO Wrocław – DODO działamy pro bono i współpracujemy ze sprawdzonymi organizacjami. Pracują one na miejscu, w najodleglejszych krańcach świata, między innymi opłacając pensje strażników przyrody, fundując pożywienie dla zwierząt, czy też dostarczając sprzęt do centrów rehabilitacji zwierząt. Środki finansowe są także przekazywane na badania naukowe i edukację. DODO pomaga między innymi w monitorowaniu i prowadzeniu badań biologii np. dzioborożców palawańskich, czy stawianiu fotopułapek przy trasach migracji zwierząt na Borneo. Wspiera też edukację mieszkańców środkowej Azji na temat panter śnieżnych i daje im alternatywne – inne niż kłusownictwo źródło zarobku. Podobnych projektów jest ponad 30 – mówi Marta Gondek, Prezes Zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Konkretnie mówiąc, zoo wraz z DODO wsparło w 2022 roku łącznie 31 celów: 7 w Afryce (pieniądze dostały między innymi organizacje ratujące fenki, pingwiny, manaty i lemury), 19 w Azji (m.in. dla panter mglistych, śnieżnych, lori kukang, pangolinów, tygrysów, kanczyli, manuli, czy orangutanów) 1 w Ameryce Południowej (pekari Chaco) oraz 4 w Europie (chronimy m.in. polskie wilki i rysie).

Wśród tych ostatnich, europejskich, projektów znalazł się w ubiegłym roku także wyjątkowy cel. Było to wsparcie dla Ukrainy: łącznie ponad 253 tys. zł dla kijowskiego zoo, rezerwatu Askania Nova i Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) wspierającego ogrody zoologiczne dotknięte wojną na Ukrainie. 

Lemury
Podaruj 1,5% dla DODO

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna