Cytobus w ZOO Wrocław w tę niedzielę – 15 stycznia

cytobus rak chadza wspak badania

Już w tę niedzielę, 15 stycznia, w pobliżu bramy głównej wrocławskiego zoo przy ul. Wróblewskiego po raz kolejny zaparkuje Cytobus. Panie w wieku 25-59 lat mogą za darmo wykonać w nim badanie cytologiczne w ramach kampanii Rak Chadza Wspak. To kampania społeczna Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii  i Hematologii (DCOPiH) realizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jej celem jest promocja profilaktyki nowotworów szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest trzecim – pod względem częstotliwości występowania – nowotworem u kobiet. Jest także czwartą przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet na świecie. Ponad 85% nowych zachorowań występuje u kobiet z krajów rozwijających się. Polska należy do państw o średniej zachorowalności. Niestety, w porównaniu do innych europejskich krajów notujemy wysokie wskaźniki umieralności na ten nowotwór.

 

Cytobus to pojazd zbudowany specjalnie dla DCOPiH. Przejechał już prawie 1000 km na terenie Dolnego Śląska, a w 18 lokalizacjach przebadało się w nim już 500 kobiet. Badanie cytologiczne jest przeprowadzane przez położną, bezbolesne, bezpieczne i krótkie – trwa tylko 10 minut.


Cytobus stanie we wrocławskim zoo już w tę niedzielę, 15 stycznia, o godz. 9:00 przy bramie głównej od strony ul. Wróblewskiego. 

 

Badania są refundowane przez NFZ. Zachęcamy do skorzystania z nich podczas wizyty z zoo – profilaktyka to najlepsza metoda zadbania o swoje zdrowie.

 

Więcej o akcji: Rak Chadza Wspak 

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna