Zimowe Ptakoliczenie 2023 we wrocławskim zoo

Ile dzikich ptaków mieszka na terenie wrocławskiego zoo? Setki! Postaramy się je policzyć chociaż w przybliżeniu. Ptakoliczenie 2023 już 28 stycznia. Zbiórka o godz. 9:15 (kwadrans po otwarciu kas zoo) na terenie zoo (ul. Wróblewskiego 1-5), przy mapie zoo zaraz za wejściem głównym. Akcja ta wpisuje się w coroczne wydarzenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

W ubiegłych latach naliczyliśmy od około pół tysiąca do około tysiąca sztuk ptaków na terenie zoo. Mieszkają u nas chociażby dzikie kaczki krzyżówki, dzięcioły, ale też kormorany, mewy, bogatki, czy dzwońce. Oczywiście bardzo dużo jest gołębi, wróbli i wron siwych. Podczas spaceru z powodzeniem możecie wypatrywać nie tylko ptaków, ale i wiewiórek, lisów, a nawet łasic. Skupimy się jednak na naszych skrzydlatych mieszkańcach.

Zimowe Ptakoliczenie jest bardzo ważne, gdyż dzięki corocznemu notowaniu liczby osobników poszczególnych gatunków, możemy badać tendencję zmian ich populacji. Jest to indykator zmian w przyrodzie, zarówno w dobie ocieplenia klimatu, jak i zanieczyszczenia powietrza i gleby, a także innych zmian klimatycznych i urbanistycznych. Zmiany mogą mieć charakter chwilowy jak i stały, tak jak utrzymująca się tendencja spadkowa populacji wróbla na przestrzeni ostatnich lat.

Ptakoliczenie przeznaczone jest dla wszystkich chętnych. Należy zakupić bilet wstępu do zoo. Poprowadzi je Krzysztof Kałużny, kierownik Wydziału Ptaków, dla którego będzie to ostatnie, pożegnalne Ptakoliczenie w naszym zoo.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna