Dzień Pandy Małej – wsparliśmy ochronę tego gatunku w Nepalu

Pandy małe, inaczej pandy czerwone lub pandki rude, różnią się od pand wielkich – choć też jedzą bambusa i mieszkają w Azji. Te niewielkie rudo-czarne ssaki niestety są zagrożone wyginięciem. Z okazji ich święta przekazaliśmy pieniądze na rzecz ich ochrony. Do tej pięknej inicjatywy dołożyły się osoby, które dopłaciły 1 zł do biletu do naszego ogrodu zoologicznego w ramach akcji “Zoo na ratunek”. 

 

W trzecią sobotę września (w tym roku 17.09) obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pandy Małej. ZOO Wrocław wspiera ten gatunek w naturze, dlatego przekazaliśmy 1250 euro organizacji Red Panda Network. 1000 euro zostanie przeznaczone na zalesienie jednego hektara siedliska dla pand w Nepalu, a 250 euro na program szkolenia i wyposażenia strażników leśnych w Nepalu. Mieszkające we wrocławskim zoo Mei-Li i Rufus z okazji swojego święta dostaną także upominki od partnera adopcyjnego, firmy Deviniti.

 

Zobacz także: Przyjechał do nas waran z Komodo

panda mała ruda czerwona pandka

Pandy kryjące się koronach drzew

panda mała ruda czerwona pandka

Pandy małe są jednymi z najchętniej oglądanych zwierząt w naszym zoo. Samica Mei-Li i samiec Rufus zamieszkują wybieg w pobliżu Dziecińca i Odrarium. Wybieg dzielą z jelonkami czubatymi, z którymi nie mają zbyt wielu interakcji. Akceptują swoich sąsiadów i raczej nie wchodzą im w drogę, gdyż większość dnia spędzają na wysokich drzewach.

Naszą samicę pandy małej, Mei-Li, łatwo odróżnić od samca, gdyż nie ma ogona. Przyjechała do Wrocławia z ZOO Görlitz już bez niego, a faktu jego posiadania pewnie nie pamięta. Straciła go gdy była jeszcze bardzo mała i nie wpływa to zupełnie na jej umiejętność poruszania się między gałęziami wysokich drzew na wybiegu. To właśnie tam, wysoko w koronach robinii akacjowej i sosny zwyczajnej najlepiej jej wypatrywać. 

– Mei-Li i Rufus mieli trudne początki. Dużo starsza samica nie pozwalała się do siebie zbliżyć nowemu koledze. Z czasem ich stosunki uległy ociepleniu na tyle, że jedzą z jednej miski. Śpią jednak oddzielnie. Nie martwi nas ich dystans, gdyż Mei-Li i Rufus nie są parą przeznaczoną do rozrodu – samica ma 11 lat jest już na to zbyt wiekowa – opowiada Agata Kwiatkowska, opiekunka małych ssaków we wrocławskim zoo.

Rufus jest bardziej ciekawski niż Mei-Li. Gdy opiekunowie wykładają w miseczce jedzenie, samica cierpliwie czeka, aż sobie pójdą. Każdego pracownika ogrodu traktuje z ostrożną ciekawością i obserwuje z daleka. Samiec podchodzi do miski o wiele odważniej i wyjada co smaczniejsze kąski.

Preferencje pand małych co do pożywienia zmieniają się zależnie od nastroju. Najchętniej jedzą owoce: jabłka, banany czy winogrona, które mogą dostawać jedynie w małych ilościach w celu utrzymania zdrowej diety. Potem wybierają z miski pędy bambusa, który w naturze stanowi aż 95 procent diety pand małych. Bambus jest szybko rosnącą trawą, której we wrocławskim zoo mamy pod dostatkiem przez cały rok i ścinamy ją dla pand. Gdyby rosła bezpośrednio na wybiegu, niewiele by z niej zostało.  Na sam koniec pandy zostawiają seler i pietruszkę oraz granulat. Śniadanie pand nie jest obfite, a większy posiłek zjadają po południu.

Ochrona pandy małej

Panda mała (Ailurus fulgens) jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Spadek populacji pand małych w naturze spowodowany jest rosnącą populacją ludzi w rejonie ich występowania. Prowadzona na szeroką skalę wycinka lasów powoduje zmniejszenie i rozproszenie siedlisk pandy małej, przez co zwierzęta mają utrudniony kontakt i rozmnażanie się. 

Dlatego ZOO Wrocław wspiera Red Panda Network, organizację chroniącą pandy w Nepalu. Jesteśmy na liście ogrodów zoologicznych biorących udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pandy Małej. ZOO W ostatnim czasie zasililiśmy też konto organizacji pieniędzmi pochodzącymi ze złotówek, które można dobrowolnie dopłacić do biletu wejściowego do zoo w ramach akcji „Zoo na ratunek”.

– Przelaliśmy na ich konto 1250 euro: 1000 euro zostanie przekazane na zalesienie 1 hektara siedliska dla pand w Nepalu, a 250 euro na program szkolenia i wyposażenia strażników leśnych w Nepalu. Wcześniej wsparliśmy ten sam cel już w 2020 roku. Strażnicy monitorują pandy małe w naturze, prowadzą patrole antykłusownicze, instalują i obsługują fotopułapki, zbierają odchody pand do badań genetycznych – opowiada Lidia Przybylska z Zoo Wrocław. 

Red Panda Network prowadzi również program stypendiów szkolnych dla dzieci i rodzeństwa strażników leśnych, program zalesiania siedlisk pandy małej, monitoruje ilość zdziczałych psów w okolicach wiosek w rejonach występowania pandy małej (psy polują na pandy) i szczepi psy przeciwko wściekliźnie (pandy też mogą na nią zachorować).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pandy Małej ich opiekun adopcyjny w naszym zoo, firma Deviniti, wręczy Mei-Li i Rufusowi upomiki. Dla firm adopcja symboliczna jest doskonałą okazją wsparcia zagrożonych gatunków i współpracy marketingowej z ZOO Wrocław.

panda mała ruda czerwona pandka

– Dzień pandy to dla nas szczególne święto. Nie tylko dlatego, że dbamy o zwierzęta i zaadoptowaliśmy zagrożony gatunek pand małych zamieszkujących wrocławskie zoo. To okazja do zwrócenia szczególnej uwagi innych na pomoc środowisku. W Deviniti działamy charytatywne dla potrzebujących ludzi i zwierząt, wspieramy Ziemię poprzez sadzenie lasu, sprzątanie rzek czy proekologiczne prowadzenie biura. Choć na co dzień działamy w przestworzach wirtualnych, Ziemia to nasz dom i chcemy, aby służyła zarówno nam, jak i całej faunie i florze jak najdłużej – mówi Mariusz Skrzypek, Brand Manager w Deviniti.

Co panda mała ma wspólnego z wielką?

panda mała ruda czerwona pandka

Co panda mała ma wspólnego z pandą wielką? Pozornie niewiele je łączy, choć kilka cech by się znalazło – w końcu nie bez przyczyny nazwano je podobnie.

Podobnie jak pandy wielkie, pandy czerwone są gatunkiem chrupiącym bambus, pochodzącym z wysokich lasów Azji. Różni je to, że dla pand wielkich bambus stanowi 100 procent diety, a dla rudych około 95.

Chociaż te dwa zwierzęta mają wspólną nazwę i ulubione jedzenie, nie są ze sobą blisko spokrewnione. Co ciekawe, jako pierwsza i to już 50 lat wcześniej, została opisana pandka ruda. Czarno-białe wielkie puchate ssaki znane jako symbol Chin, ze względu na umiłowanie bambusa i dodatkowy palec zwany pseudokciukiem, zostały nazwane pandami po pandkach rudych. Najnowsze badania klasyfikują pandy czerwone w ich własnej rodzinie taksonomicznej Ailuridae, podczas gdy pandy wielkie należą do rodziny niedźwiedziowatych (Ursidae).

international red panda day

Wrocławskie zoo jest jednym z wielu ogrodów na całym świecie biorącym udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Pandy Małej.

Więcej o Red Panda Network można dowiedzieć się ze strony Red Panda Network.

Strażnicy dokumentują swoją pracę na kanale na YouTube.

 

Czytaj także:

Nie dokarmiaj zwierząt w zoo

Pomóż ratować Odrę – ruszamy ze zrzutką

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna