Przyjechał do nas waran z Komodo. Powitajcie Cakara

Waran z Komodo

W pawilonie Smoki Indonezji, który jest skrzydłem naszego Terrarium, można obejrzeć nowego mieszkańca – warana z Komodo. Nadaliśmy mu imię Cakar (czyt. Czakar), co znaczy „pazur”. Przybył do nas z zoo w Pradze i ma niecałe 6 lat. Ten gatunek jest największą żyjącą jaszczurką, ponadto jest jadowity i ma ciekawe zwyczaje żywieniowe.

Warany z Komodo to największe żyjące jaszczurki, które mogą osiągnąć długość ponad 3  metrów i masę ponad 100 kg. Nasz egzemplarz jest dużo mniejszy, ale także imponujący – w tej chwili mierzy 235 cm i waży niecałe 33 kg. Można go oglądać w największym terrarium pawilonu Smoków Indonezji, gdzie lubi przesiadywać na skalnej półce po prawej stronie. Podobnie jak inne warany, nie jest szczególnie ruchliwy. Dzień spędza głównie na obserwowaniu zwiedzających, a czasami wybiera się na kąpiel w basenie.

Waran z Komodo potrafi nie jeść tygodniami

W naturze warany polują rzadko i potrafią nie jeść tygodniami, podobnie jak krokodyle czy aligatory. Nasz waran będzie karmiony podobnie jak w zoo w Pradze, czyli co 4 tygodnie. Jest do tego przyzwyczajony i taka dieta sprawdza się u niego najlepiej. Żywi się mięsem, a jednorazowo może dostać nawet półtuszę jagnięcą, którą zje w całości. 

W naturze wielkie rozmiary umożliwiają waranom z Komodo polowanie nawet na bawoły i jelenie. Interesujące jest, że warany są jedynymi gadami, które polują w grupie, co świadczy o ich inteligencji.

Co rzadkie u kręgowców, warany z Komodo mogą rozmnażać się bez udziału samca, czyli partenogenetycznie. Nie budują gniazd – swojej jaja składają w norach lub gniazdach ptaków. 

Waran z Komodo
Waran z Komodo

Do niedawna myślano, że helodermy meksykańskie i arizońskie są jedynymi jadowitymi jaszczurkami, jednak okazało się, że waran z Komodo także wydziela jad. Bliskie spotkanie z nim może zakończyć się ugryzieniem, dlatego lepiej nie podchodzić do warana w naturze. 

Występuje on – jak wskazuje nazwa, na indonezyjskiej wyspie Komodo oraz sąsiednich wyspach, m.in., wyspie Rinca i wybrzeżach Flores.

Według Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, w naturze żyje około 1380 osobników tego gatunku. Warany z Komodo występują w większości w obrębie Parku Narodowego Komodo, gdzie są dość dobrze chronione. Jakkolwiek oddzielona od nich populacja na wyspie Flores zagrożona jest utratą siedlisk, spowodowaną głównie przez wycinkę lasów i rozwój rolnictwa.

 

Wrocławskie zoo finansuje i wspiera projekt badań w rezerwacie Wae Wuul na wyspie Flores położonej poza obrębem Parku Narodowego Komodo. Żyje tam jeszcze mało poznana i niezwykle cenna genetycznie populacja waranów z Komodo. Jej liczebność szacuje się na około 60 osobników. Dzięki temu projektowi rośnie wiedza na temat waranów, ale też całego cennego ekosystemu. W rezerwacie zmniejszyła się liczba kłusowników, prowadzone są akcje edukacyjne, pracownicy szkoleni są w nowych technikach badawczych.

Waran z Komodo

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna