Makak magot na ręcznym odchowie

makak magot Sunny

Poznajcie Sunny oraz jej całodobową mamę – opiekuna Bartka. Mała małpka przyszła na świat 27 czerwca bieżącego roku. Niestety jej biologiczna matka zmarła 3 tygodnie po porodzie. Pomimo wielu prób, żadna z samic w grupie magotów nie chciała podjąć się opieki nad maleństwem. W tej sytuacji pomoc człowieka była niezbędna.

Sunny trzeba karmić mlekiem co około dwie godziny, bez względu na porę dnia i nocy i właśnie tym zajmuje się Bartek. Nie będzie on jednak opiekunem Sunny długo, gdyż małpa wróci do stada. Naszym celem jest jak najszybsze przywrócenie jej do grupy, ponieważ nie może ona za bardzo przyzwyczajać się do człowieka. Niebawem trafi do przedszkola, w którym będzie spędzać kilka godzin dziennie, aby zapoznać się z pozostałymi osobnikami. Będzie starała się zdobyć ich przychylność, a gdy najwyższy rangą samiec obdarzy ją zaufaniem, pewnie zrobią to także pozostałe magoty. 

Makak magot to gatunek o smutnej historii

Corocznie ze środowiska naturalnego w Maroku wyłapywanych jest około 300 młodych magotów. Trafiają one do hodowców-amatorów w Europie, gdzie jako domowi ulubieńcy żyją pozbawione towarzystwa innych małp. Zamknięte w klatce, lub uwiązane na łańcuchu. Przestrzegamy: małpy to nie są zabawki!

Młode magoty wyrastają na na silne i niebezpieczne zwierzęta. Zbyt niebezpieczne, aby trzymać je w domu. Hałasują, brudzą, gryzą, niszczą meble, mogą atakować domowników. Mają bardzo ostre zęby, silne ręce i mogą wyrządzić realną krzywdę człowiekowi. Kiedy stają się uciążliwe przestają być domowymi maskotkami, są porzucane lub zabijane.

Większość magotów w naszym zoo to właśnie ofiary nielegalnego handlu. Dorosłe osobniki przyjechały do nas z azylu AAP w Holandii. Trafiają do niego makaki magoty porzucane w całej Europie, a tam zajmują się nimi specjaliści. Małpy hodowane wcześniej jako domowe zwierzątka są w strasznym stanie. Zaniedbane, agresywne, nieodpowiednio rozwijające się, w złym stanie psychicznym.

Większość makaków, która trafia do azylu w Holandii, widzi osobniki swojego gatunku po raz pierwszy w zoo… Na szczęście przy odpowiedniej opiece w ogrodach zoologicznych, małpy te są w stanie połączyć się z grupą, stworzyć więzi, a co za tym idzie prawidłowo się rozmnażać. Młodsze osobniki, które mieszkają w naszym ogrodzie, są urodzone u nas w zoo. 

We wrocławskim zoo makaki magoty żyją na dużym dopasowanym do swoich potrzeb wybiegu wraz z muflonami. Te kopytne ssaki także występują w Europie, ale w zupełnie innych jej rejonach (między innymi na Dolnym Śląsku). Innymi słowy, makaki magoty i muflony nie występują w naturze na jednym terenie, ale z powodzeniem udało się je połączyć w zoo. Dogadują się świetnie. Makaki próbują nawet jeździć na plecach muflonów i czasami im się to udaje.

Czy wiesz, że…

Poza północną Afryką makak magot występuje na Gibraltarze i jest to tym samym jedyna europejska małpa. Sprowadzili ją jeszcze w VIII wieku Maurowie, a już wtedy makaki były wyłapywane i pełniły funkcję domowego zwierzątka. To niestety pokutuje do dziś.

Dzika populacja na Gibraltarze jest chroniona przez brytyjski rząd. Legenda głosi, że panowanie brytyjskie na Gibraltarze będzie trwać tak długo, jak długo będą tam żyły makaki. Brytyjscy wojskowi zaczęli chronić gibraltarskie stado makaków wierząc w tę legendę. Gdy podczas II wojny światowej populacja zmalała do siedmiu osobników, premier Winston Churchill, w trosce o morale, nakazał natychmiast sprowadzić dodatkowe małpy z Algierii. Każde narodziny były odnotowywane, a nowy osobnik otrzymywał imię gubernatora, generała lub innych wyższych oficerów. Dziś małpami na Gibraltarze nie zajmują się już wojskowi, a odpowiedni specjalistyczny ośrodek.

Czytaj także: Z okazji Dnia Słonia Birma i Toto dostały arbuzy

Czytaj także: Nasz najmłodszy kotik otrzymał imię Alfie

makak magot Sunny
makak magot Sunny
makak magot Sunny
makak magot Sunny
makak magot Sunny
makak magot Sunny

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna