Kocie urodziny w ZOO Wrocław

kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański

W Dzień Matki nasze pantery śnieżne Mila i Makalu obchodzą roczek. Kilka dni temu drugie urodziny miała Surya, nasza tygrysica. Kiedy one zdążyły tak urosnąć?

Urodziny Suryi oraz Mili i Makalu były dużymi wydarzeniami dla ZOO Wrocław. Zarówno tygrysy sumatrzańskie jak i pantery śnieżne (irbisy) są jednymi z najbardziej narażonych na wyginięcie dzikich kotów. W naturze zostało jedynie około 400 tygrysów sumatrzańskich, dla których największą szansą jest hodowla w ogrodach zoologicznych. Pośród śniegów Himalajów żyje kilka tysięcy panter śnieżnych, dla których największym zagrożeniem jest człowiek. Lokalna ludność poluje na irbisy, gdyż uważa je za szkodniki przetrzebiające ich stada bydła.

Tygrysy sumatrzańskie i pantery śnieżne padają ofiarą ludowej azjatyckiej pseudomedycyny, zwłaszcza chińskiej. Części ich ciała takie jak kły, pazury, skóry, wykorzystywane są jako „cudowne” medykamenty. Wciąż dużym problemem jest kłusownictwo i nielegalny handel częściami ciała tych pięknych dzikich kotów.

Surya ma 2 lata. Kiedy to zleciało?

Opiekunowie pamiętają ten dzień bardzo dokładnie. Był deszczowy poranek, 23 maja, 2 lata temu. Gdy zajrzeli do pawilonu tygrysów sumatrzańskich, Nuri i Tengah, zobaczyli nowo narodzone kocię… Surya z miejsca skradła ich serce i stała się ulubienicą zwiedzających

Z okazji 2. urodzin Suryi nie mogło zabraknąć prezentów. W ramach tortu Surya dostała to, co kotki lubią najbardziej, czyli kartony, a w nich ukryte smakołyki. Kawałek mięsa udało się uszczknąć Nuri, a potem na wybieg zajrzał także Tengah, ale większość prezentu przypadła jubilatce. 

Suryi życzymy samych szczęśliwych dni spędzonych na kocim lenistwie i dużo smacznych kąsków co dnia.

Tygrysy sumatrzańskie są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. W środowisku naturalnym pozostało ich zaledwie około 400! Największym zagrożeniem jest dla nich kłusownictwo i utrata siedlisk. Naturalnym środowiskiem tygrysów sumatrzańskich były kiedyś niziny i płaskowyże, jednak ze względu na rozwój plantacji na tych terenach (palmy olejowej i kawy) „wycofały się” w górzyste tereny Sumatry. Tak zwana tradycyjna medycyna chińska przypisuje niezliczone korzyści ze spożywania wina z kości tygrysów, co oczywiście pozbawione jest jakichkolwiek podstaw medycznych. 

Jeśli nie podejmiemy działań, tygrysom grozi wymarcie. 

kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański
kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański
kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański
kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański
kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański
kocie urodziny Surya tygrys sumatrzański

A poniżej zdjęcie malutkiej Suryi, tak dla przypomnienia, jak maluchy szybko rosną.

Surya

Kocie urodziny w Dzień Matki. Mila i Makalu mają rok!

26 maja przypadają urodziny Mili i Makalu, naszych panter śnieżnych (irbisów). Nie mogło zabraknąć kolorowych kartonów z prezentami także dla nich. W środku znalazły mięso, ale też sznurkowe zabawki, ringo i frisbee. Prezentami podzieliły się z Nastusią, swoją mamą – w końcu 26 maja to Dzień Matki.

Na wybieg mógł także wejść Nurek, tata kociaków, ale wolał zostać na chłodnym zapleczu. Naturalnym środowiskiem irbisów są zaśnieżone szczyty Himalajów, a w naszym zoo koty te są najbardziej aktywne o poranku i wieczorem, gdy jest chłodniej.  Nasza rodzina jest ze sobą bardzo zgrana, co niecodzienne dla panter śnieżnych. Młode chętnie bawią się z tatą, a nawet śpią przytulone do niego. W naturze oraz w innych ogrodach zoologicznych nie zawsze są tak rodzinne

Mila i Makalu wciąż z zachowania przypominają kociaki, chętnie bawią się piłkami, kartonami, ringo i uwielbiają ogryzać kości. Życzymy im długich lat spędzonych na takich beztroskich zabawach.

Pantery śnieżne to jedne z najbardziej tajemniczych kotów świata, które udaje się sfotografować w naturze głównie dzięki fotopułapkom. Przez swoją nieuchwytność, ale także ciche polowanie na ofiary, nazywane są Duchami Gór. Nawet ich oczy – szare, niebieskie lub zielone, a nie żółte jak u większości dużych kotów, pomagają im się wtopić w otoczenie.

Irbisy występują w kilkunastu krajach Azji Środkowej. Lokalna ludność traktuje je jako szkodniki, bo zabijają zwierzęta gospodarskie, które są tam źródłem utrzymania. Fundacja Snow Leopard Trust działa na rzecz ochrony irbisów i finansowana jest m.in. przez Fundację ZOO Wrocław DODO. Edukuje lokalną ludność, jak chronić stada, a także daje pracę będącą alternatywnym źródłem zarobku. Dzięki tym działaniom irbisy z zagrożonych wyginięciem zmieniły status na narażone na wyginięcie. Nadal dużym zagrożeniem jest kłusownictwo, gdyż futra z panter osiągają zawrotne ceny. Kolejnym jest tradycyjna medycyna chińska, która traktuje części ciała panter jako medykamenty o niemal cudownym działaniu. 

Wspieramy Snow Leopard Trust w ochronie panter śnieżnych w ich naturalnym środowisku. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej i wesprzeć ochronę tych pięknych i rzadkich dzikich kotów.

Za zrobienie kolorowej tekturowej krówki dla Suryi i tekturowych kózek dla Mili i Makalu dziękujemy Kacha Kulios Fotografia.

mila makalu urodziny pantery śnieżne
mila makalu urodziny pantery śnieżne
mila makalu urodziny pantery śnieżne
mila makalu urodziny pantery śnieżne
mila makalu urodziny pantery śnieżne (4)
mila makalu urodziny pantery śnieżne
mila makalu urodziny pantery śnieżne
mila makalu urodziny pantery śnieżne
pantera śnieżna

Poniżej przypominamy, jak wyglądały malutkie Mila i Makalu. Przez rok zmieniły się nie do poznania. 

pantera śnieżna
pantera śnieżna
pantera śnieżna

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna