Osioł domowy
Varecia variegata

Status wg IUCN Red List



Czy wiesz, że....
Osioł domowy pochodzi od dzikiego osła afrykańskiego. W ciągu ostatnich 5 000 lat o0sły były powszechnie wykorzystywane jako zwierzęta robocze.
Jak wygląda osioł domowy?
Charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami, cienkim ogonem z kitą na końcu, małymi wymaganiami pokarmowymi i odpornością na brak wody.
Gdzie występuje osioł domowy?
Osły domowe jest szeroko rozpowszechniony w wielu miejscach na świecie. Natomiast dzikie osły można znaleźć tylko w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim. Światowa populacja osła domowego szacowana jest na około 40 000 osobników, z czego większość znajduje się w krajach słabo rozwiniętych, gdzie służą jako zwierzęta juczne czy też pociągowe. W krajach rozwiniętych osły trzymane są jako zwierzęta domowe.
masa ciała
wysokość w kłębie
średnia ilość potomstwa
długość życia
Jak zachowuje się osioł domowy?
Osioł jest zwierzęciem towarzyskim. Chętnie przebywa w towarzystwie innych zwierząt hodowlanych – nie tylko osłów, ale też np. koni, krów, owiec, lam. Osioł domowy aktywny jest głównie rano i wieczorem, a popołudniu zwykle odpoczywa. Z natury osły są niezwykle ostrożne
Czym żywi się osioł domowy?
Osioł domowy jest zwierzęciem roślinożernym. W jego diecie znaleźć można trawę, krzewy. Zjada zarówno liście jak i gałęzie oraz korę.
Zagrożenia i ochrona osła domowego
Nie ma zagrożenia wymarciem gatunku.
Jak ZOO Wrocław pomaga osłowi domowemu?
Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.