Osioł domowy

Varecia variegata

biały pasek

Status wg IUCN Red List

brak danych
Zoo Wrocław - Osioł domowy
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Osioł domowy pochodzi od dzikiego osła afrykańskiego. W ciągu ostatnich 5 000 lat o0sły były powszechnie wykorzystywane jako zwierzęta robocze.

Jak wygląda osioł domowy?

Charakteryzuje się dużą głową, długimi uszami, cienkim ogonem z kitą na końcu, małymi wymaganiami pokarmowymi i odpornością na brak wody.

Gdzie występuje osioł domowy?

Osły domowe jest szeroko rozpowszechniony w wielu miejscach na świecie. Natomiast dzikie osły można znaleźć tylko w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim. Światowa populacja osła domowego szacowana jest na około 40 000 osobników, z czego większość znajduje się w krajach słabo rozwiniętych, gdzie służą jako zwierzęta juczne czy też pociągowe. W krajach rozwiniętych osły trzymane są jako zwierzęta domowe. 

do 0 kg

masa ciała

do 0 cm

wysokość w kłębie

0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się osioł domowy?

Osioł jest zwierzęciem towarzyskim. Chętnie przebywa w towarzystwie innych zwierząt hodowlanych – nie tylko osłów, ale też np. koni, krów, owiec, lam. Osioł domowy aktywny jest głównie rano i wieczorem, a popołudniu zwykle odpoczywa. Z natury osły są niezwykle ostrożne

Czym żywi się osioł domowy?

Osioł domowy jest zwierzęciem roślinożernym. W jego diecie znaleźć można trawę, krzewy. Zjada zarówno liście jak i gałęzie oraz korę.

Zagrożenia i ochrona osła domowego

Nie ma zagrożenia wymarciem gatunku.

Jak ZOO Wrocław pomaga osłowi domowemu?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna