Ogoncza niebieskoplama
Neotrygon kuhlii

Status wg IUCN Red List



Czy wiesz, że....
Jad patelnicy niebieskoplamej nie jest śmiertelny dla ludzi, ale jej ukłucie powoduje silny ból.
Jak wygląda ogończa niebieskoplama?
Ciało ogończy niebieskoplamej ma ciemnozielony kolor z niebieskimi plamami. Wielkość tzw. dysku (czyli zrośniętych płetw piersiowych tworzących charakterystyczny kształt ciała płaszczki), szacowana jest na maksymalnie 46,5 cm. Długość ciała ogończy niebieskoplamej wynosi około 70 cm. Ogon zaopatrzony jest w dwa kolce różnej długości. Oczy są koloru jasnożółtego i ustawione w taki sposób, żeby umożliwić szeroki kąt widzenia. Otwory skrzelowe (tzw. tryskawki) znajdują się tuż za oczami, dzięki czemu woda może dostać się do skrzeli podczas odpoczynku czy też żerowania. Otwór gębowy znajduje się po spodniej stronie ciała płaszczki.
Gdzie występuje ogończa niebieskoplama?
Występowanie ogończy niebieskoplamej nie jest dokładnie znane. Wcześniej uważano, że jest szeroko rozpowszechniona w części Indo-Pacyfiku, jednak okazało się, że były to różne gatunki płaszczek. Obecnie wiadomo, że spotykana jest w okolicach Wysp Salomona, ale może być bardziej rozpowszechniona w Oceanii.
masa ciała
długość ciała
średnia ilość potomstwa
rozpiętość
Jak zachowuje się ogończa niebieskoplama?
Brakuje informacji na temat biologii i ekologii ogończy niebieskoplamej. Jest gatunkiem żyjącym samotnie
Czym żywi się ogończa niebieskoplama?
Płaszczka niebieskoplama poluje na wiele ryb i małych mięczaków.
Zagrożenia i ochrona ogończy niebieskoplamej
Ogończa niebieskoplama jest prawdopodobnie lokalnie poławiana, a następnie sprzedawana na targach rybnych Wysp Salomona. Skala presji połowowej nie jest znana. Konieczne są dalsze badania dotyczące rozmieszczenia ogończy niebieskoplamej oraz zagrożeń na jakie jest narażona.
Jak ZOO Wrocław pomaga ogończa niebieskoplamej?
Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.