Szczudłak

Himantopus himantopus

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Zoo Wrocław - Szczudłak
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Szczudłak jest ptakiem z rodziny szczudłonogów, zamieszkujący wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy.

Jak wygląda szczudłak?

Ptak wielkości gołębia z długimi nogami, w locie ma rozciągniętą sylwetkę.

Gdzie występuje szczudłak?

Szczudłak ma bardzo szeroki zasięg występowania – zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Siedliska szczudłaka obejmują m.in. bagna, płytkie brzegi jezior, koryta rzek, zalane pola, stawy rybne. Gatunek ten może 

do 0 g

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się szczudłak?

W zależności od miejsca występowania, szczudłaki mogą prowadzić dalekie migracje, albo koczujący lub osiadły tryb życia.

Szczudłak jest gatunkiem typowo stadnym, występuje w małych grupkach (do 15 osobników) lub w większych stadach liczących od kilkuset do tysiąca osobników podczas migracji (w okresie zimowym). W trakcie okresu lęgowego para ptaków, może przebywać z dala od innych szczudłaków lub tworzyć luźne kolonie licząc od 2 do 50 osobników, (rzadziej do kilkuset par). Szczudłak rozmnaża się zazwyczaj na płytkich słodkowodnych i słonawych terenach podmokłych z piaskiem, błotem, gliną i otwartymi brzegami, wysepkami. Gniazdo 

Czym żywi się szczudłak?

Dieta szczudłaka jest silnie sezonowa, ale generalnie obejmuje owady wodne, mięczaki, skorupiaki, pająki, skąposzczety, wieloszczety, a także kijanki, skrzek płazów, małe ryby, ikrę ryb, czasem nasiona. 

Zagrożenia i ochrona szczudłaka

Ogólny trend populacji jest niejasny – niektóre populacje na świecie mogą być stabilne (np. w Europie), wzrastać lub mieć nieznany trend. 

Jak ZOO Wrocław pomaga szczudłakowi?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna