Ptakoliczenie 2022 – ODWOŁANE

Sikora bogatka
WFOŚiGW we Wrocławiu

Z PRZYKROŚCIĄ INFORMUJEMY, ŻE Z POWODÓW EPIDEMIOLOGICZNYCH AKCJA PTAKOLICZENIA ZOSTAJE ODWOŁANA. 

LICZYMY, ŻE UDA SIĘ JĄ PRZEPROWADZIĆ W INNYM TERMINIE.

W ramach realizacji zadania pod nazwą „Oprawa edukacyjna zabytkowego pawilonu Ptaszarni w Zoo Wrocław” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ZOO Wrocław zaprasza 29 stycznia 2022 roku na Zimowe Ptakoliczenie.

Akcja ta wpisuje się w coroczne wydarzenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Liczenie „dzikich i latających lokatorów” zoo odbędzie się w pod czujnym okiem kierownika sekcji ptaków w Zoo Wrocław – Krzysztofa Kałużnego.

Spotykamy się na terenie ogrodu (konieczny zakup biletu wstępu) 29 stycznia 2022 roku, obok dużej mapy zoo o godzinie 9.15.

– Aby skutecznie chronić gatunki i wiedzieć, jakie są trendy populacji szczególnie drobnych ptaków, najpierw trzeba wiedzieć ile ich jest i co się zmieniło w porównaniu do poprzednich lat. – mówi Prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Coroczne ptakoliczenie daje ważną informację, których gatunków ptaków ubywa, a jakich przybywa. Dzięki takim akcjom wiemy, że gawron jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków w Europie. Jego liczebność drastycznie i katastrofalnie spada. Prawdopodobną przyczyną jest chemizacja środowiska naturalnego.

– Gawron to nasz sprzymierzeniec. Zjada ogromne ilości pędraków, których na skutek używania środków owadobójczych jest coraz mniej. Rośnie natomiast populacja wrony, która świetnie sobie radzi, żerując na naszych śmieciach. – dodaje Prezes zoo.

Pierwsze 100 zapisanych osób, po zakończeniu Zimowego Ptakoliczenia, otrzyma budkę lęgową do samodzielnego złożenia. 

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492