wiewiórka przylądkowa

Xerus inauris

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Wiewiórka przylądkowa nie żyje na drzewach, tylko w norach na ziemi.

Jak wygląda wiewiórka przylądkowa?

Wiewiórka przylądkowa ma szorstką, krótką sierść w odcieniach brązu. Jej cechą charakterystyczną jest wydłużony ogon. Występuje dymorfizm płciowy. Samiec jest większy od samicy i jego masa ciała wynosi do 649 g, natomiast długość ciała – 47.6 cm. Samica osiąga masę ciała do 600 g, a długość ciała dochodzi do 44,6 cm.

Gdzie występuje wiewiórka przylądkowa?

Wiewiórka przylądkowa występuje w Afryce od Namibii do terenów RPA.

Zamieszkuje suche środowiska. Najczęściej można je spotkać na sawannach. Występują również na pustyni Kalahari. Wiewiórki przylądkowe żyją w norach, dzięki czemu chronią się przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz drapieżnikami. Często mieszkają w pobliżu surykatek. Pozwalają im korzystać ze swoich nor, w zamian za co surykatki ostrzegają je przed niebezpieczeństwem.

do 0 g

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

do 0

 ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się wiewiórka przylądkowa?

Wiewiórka przylądkowa jest zwierzęciem nocnym i żyje w norach. Zazwyczaj opuszcza je o świcie. Popołudniu kiedy robi się bardzo gorąco, wiewiórka przylądkowa unosi do góry swój duży, puszysty ogon, który działa wtedy jak „parasol” i daje cień. Może też uciec do nory, aby schronić się przed słońcem. Wiewiórka przylądkowa żyje w grupach społecznych liczących do 4 samic wraz z ich potomstwem. Samce żyją osobno w grupach do 19 osobników, w których obowiązuje ścisła hierarchia. Wiewiórki przylądkowe nie łączy się w stałe pary. Samica ma ruję kilka razy w roku. Średni okres ciąży wynosi 48 dni. Na świat przychodzi od 1 do 3 młodych, które po 45 dniach wychodzą z nory. Samica karmi młode średnio przez 52 dni. 

Wiewiórki przylądkowe komunikują się ze sobą za pomocą głosu. Dźwięki alarmowe służą do ostrzegania się o niebezpieczeństwie i mogą mieć różne natężenie. Jeśli zagrożenie jest ekstremalne, wiewiórka wydaje przeraźliwy dźwięk, a jeśli mniej intensywne to używa tonu średniego. Młode wiewiórki podczas zabawy wydają ćwierkające głosy. 

Czym żywi się wiewiórka przylądkowa?

Wiewiórka przylądkowa żywi się m.in. bulwami, trawami, ziołami, nasionami i owadami. Większość potrzebnej wody uzyskuje z pożywienia. Nie gromadzi zapasów jak inne gatunki wiewiórek. 

Zagrożenia i ochrona wiewiórki przylądkowej

Wiewiórka przylądkowa według IUCN ma status gatunku o niskim ryzyku wyginięcia (LC), ponieważ ma dość szeroki zasięg występowania, jest powszechna i nie stwierdzono dla niej żadnych poważnych zagrożeń.

Jak ZOO Wrocław pomaga wiewiórce przylądkowej?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków. Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna