Wielkomysz filipińska

Phloeomys pallidus

biały pasek

Status wg IUCN Red List

niskie ryzyko wyginięcia
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Wielkomysz filipińska jest gatunkiem endemicznym, ponieważ w środowisku naturalnym występuje tylko w jednym miejscu na świecie – na wyspie Luzon, należącej do archipelagu Filipin.

Jak wygląda wielkomysz filipińskiej?

Wielkomysz filipińska, nazywana jest też sierściogonem dżunglowym. Długość jej ciała (bez ogona) może osiągać do 42,7 cm. Ogon mierzy do 34,9 cm. Masa ciała wielkomyszy filipińskiej wynosi do 2,7 kg. Sierść jest długa i gęsta. Ubarwienie ciała może być bardzo różnorodne, z reguły jest kontrastowo kremowe lub  jasnoszare z czarnymi lub ciemnobrązowymi fragmentami.

Gdzie występuje wielkomysz filipińska?

Naturalnym środowiskiem wielkomyszy filipińskiej są pierwotne lasy deszczowe. Jednak wskutek wylesiania, gatunek ten występuje również w lasach wtórnych, a także na silnie zdegradowanych lub rolniczych siedliskach, zwłaszcza na plantacjach np. palm kokosowych. 

do 0 kg

masa ciała

do 0 cm

długość ciała

0

średnia ilość potomstwa

do 0 lat

długość życia

Jak zachowuje się wielkomysz filipińska?

Wielkomysz filipińska jest zwierzęciem nocnym i nadrzewnym. Dzień spędza w ukryciu w dziupli lub w spróchniałym pniu drzew.

Czym żywi się wielkomysz filipińska?

Niewiele widomo na temat diety wielkomyszy filipińskiej w środowisku naturalnym. Zaobserwowano, że zjada młodą roślinność (szczególnie liście i pędy roślin), a także owoce, orzechy, może też zgryzać korę.

Zagrożenia i ochrona wielkomyszy filipińskiej

Wielkomysz filipińksa ma status gatunku o niskim ryzyku wyginięcia, jednak jest pod stałą presją polowań (traktowana jest przez ludzi jako pokarm). Ponadto zanika jej naturalne środowisko, wskutek wylesiania. 

Jak ZOO Wrocław pomaga wielkomyszy filipińskiej?

Misją ZOO Wrocław jest prowadzenie działań edukacyjnych i ochrona zagrożonych gatunków.

Realizuje ją na swoim terenie, ale również poza nim. W ramach ochrony gatunkowej na terenie zoo prowadzona jest hodowla zachowawcza gatunków zagrożonych wyginięciem lub tych, które wyginęły w naturze. To też zoo, które najbardziej angażuje się w ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym. Odwiedzając wrocławskie zoo, a zwłaszcza wybierając bilet wstępu „ZOO NA RATUNEK”, zwiedzający pomagają ocalić liczne gatunki zwierząt.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna