ALPAKA

Vicugna pacos

biały pasek

Status wg IUCN Red List

www.iucnredlist.org

niesklasyfikowany
alpaka samiec drakula
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Włosy alpak nie są pokryte wydzieliną gruczołów łojowych – lanoliną , co sprawia , że wełna pozyskiwana od tych zwierząt ma właściwości hipoalergiczne.

Jak wygląda ALPAKA?

Długość ciała alpaki wynosi mniej więcej 128–151 cm, w kłębie jej wysokość to 80–100 cm a masa ciała od 55 do 85 kg. Kolor sierści jest bardzo różnorodny. Opisano 22 kolory umaszczenia, najczęściej można spotkać czarne lub brązowo-czarne osobniki, czasem białe. Tworzą grupy rodzinne, które złożone są zazwyczaj z dominującego samca, kilku samic i ich potomstwa.

Alpaka jest w ciąży u około 335–340 dni, czyli niecały rok. Rodzi zazwyczaj jedno młode. Alpaki żyją około 20 lat. Hoduje się ją w dużych stadach, głównie na mięso i przede wszystkim na wełnę. Przystosowano to zwierzę do życia w odległej Europie – głównie dla surowca jakim jest wełna, którą charakteryzuje jedwabisty połysk. Wyróżnia się dwie rasy alpak: pierwsza to „suri”, druga „huacaya”- różnią się od siebie okrywą włosową. Włosy rasy suri dorastają do 0,5m długości. Z wełny tego gatunku ludzie produkują koce, poncza oraz wysokiej klasy odzież.

Gdzie występuje alpaka?

Alpaki to zwierzęta żyjące w stadach, które hoduje się niemal w całej Ameryce Południowej. Najczęściej można je spotkać w umiarkowanych warunkach w górach Andach południowego Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadoru i na północy w Chile na wysokości od około 3500 do 5000 m n.p.m. Nie ograniczają się do określonego typu środowiska, dzięki temu, są łatwe w utrzymaniu i występują na wielu obszarach.

Spora większość światowej populacji alpak zamieszkuje region Altiplano Peru-Chile-Boliwia w Ameryce Południowej. Najwięcej, co stanowi ponad połowę wszystkich żyjących alpak na świecie znajduje się w Peru (ok. 3,3 mln sztuk), w Boliwii (ok. 420 tys.) oraz w Chile (45 tys.). Dzięki temu, że nie występują u nich problemy z aklimatyzacją zwierzęta te bez problemu można odnaleźć na innych kontynentach.

0 cm

wysokość w kłębie

do 0 cm

długość całkowita

0 km/h

prędkość

0 lat

długość życia

Jak zachowuje się alpaka?

Alpaki wykazują bardzo łagodny charakter, dlatego są wykorzystywane w alpakoterapii do pracy z dziećmi cierpiącymi na ADHD i z porażeniem mózgowym.

Czym żywi się alpaka?

Alpaka to gatunek roślinożerny. Żywi się głównie trawą i liśćmi różnych roślin.

Zagrożenia i ochrona alpak

Nie dotyczy.

Jak ZOO Wrocław pomaga alpakom?

W zoo we Wrocławiu prowadzona jest hodowla i edukacja na temat tego gatunku.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna