Magot

Macaca sylvanus

biały pasek

Status wg IUCN Red List

vulnerable vu
Znak zapytania - grafika

Czy wiesz, że....

Makak magot to jedyna małpa występująca w Europie.

Jak wygląda magot?

Małpa ta posiada żółtawobrązową do szarej sierść z jaśniejszym spodem. Makak magot ma średnią długość ciała 56 cm (samice) i 63 cm (samce), a średnia masa ciała wynosi ok. 10 kg u samic i ok. 16 kg u samców. Jego twarz jest ciemnoróżowa, a ogon jest szczątkowy, mierzy od 4 do 22 mm. Samce często mają bardziej wydatny ogon. Przednie kończyny tej małpy są dłuższe niż tylne. Samice są mniejsze niż samce.

Gdzie występuje magot?

Makak magot żyje głównie w pasmach górskich gór Atlasu i Rifu w Maroku i Algierii. Jest to jedyny gatunek makaków występujący poza Azją. Może zajmować różne siedliska, takie jak lasy cedrowe, jodłowe i dębowe, łąki, zarośla lub skaliste grzbiety obfite w roślinność.

0 cm

długość ciała (samica)

0 cm

długość ciała (samiec)

ok. 0 kg

masa ciała (samica)

ok. 0 kg

masa ciała (samiec)

Jak zachowuje się magot?

Magot prowadzi stadny tryb życia, tworzy mieszane grupy kilku samic i samców. Stado może liczyć od 10 do 100 osobników. Są matriarchalne, a ich hierarchia jest określana przez pochodzenie wiodącej samicy. W przeciwieństwie do innych makaków, samce uczestniczą w odchowie młodych. Samce mogą poświęcać dużo czasu na zabawę i pielęgnację własnych młodych, ale nie tylko. Dzięki temu tworzą się silne więzi społeczne. Takie zachowania wydają się być determinowane przez wybory samic, które preferują opiekuńczych samców.

Okres godowy trwa od listopada do marca. Ciąża trwa od 147 do 192 dni. Samica rodzi zwykle tylko jedno młode na jedną ciążę. W rzadkich przypadkach samice rodzą bliźnięta. Potomstwo osiąga dojrzałość w wieku od trzech do czterech lat i może żyć 20 lat lub dłużej.

Iskanie które można obserwować w grupie makaków pomaga rozładować stres jaki może pojawić się pomiędzy osobnikami w stadzie.

Samce wchodzą w konflikty i tworzą koalicje z innymi samcami, zwykle z pokrewnymi samcami, aby zwiększyć swoje powodzenie. Koalicje te nie są trwałe i mogą się często zmieniać, gdy zmienia się pozycja samców w grupie. Chociaż samce są bardziej skłonne do tworzenia koalicji z samcami, którzy pomagały im w przeszłości, nie jest to tak ważne, jak pokrewieństwo. Samce unikają konfliktów z innymi samcami o wyższej randze. 

Wystawiana otwarta paszcza magota jest najczęściej używana przez młode makaki i jest oznaką zabawy.

Głównym celem krzyków u magotów jest ostrzeganie innych członków grupy przed możliwymi niebezpieczeństwami, takimi jak drapieżniki. Makaki potrafią odróżniać zawołania osobników z własnej grupy od tych z innych stad.

Czym żywi się magot?

Dieta magota składa się głównie z roślin i owadów. Magot zjada prawie każdą część rośliny, w tym kwiaty, owoce, nasiona, siewki, liście, pąki, korę, gumę, łodygę, korzenie, cebulki itd. Magot poluje i zjada: ślimaki, dżdżownice, skorpiony, pająki, stonogi, krocionogi, koniki polne, termity, chrząszcze, motyle, ćmy, mrówki, a nawet kijanki.

Zagrożenia i ochrona magota

Główne zagrożenia to: utrata siedlisk spowodowana wycinką lasów, nielegalny handel, wychwytywanie młodych jako rekwizytów do zdjęć na obszarach turystycznych, zabijanie w odwecie za straty w rolnictwie. Innym zagrożeniem jest susza spowodowana działalnością człowieka, który zmienia bieg strumieni budując studnie dla zebrania wody dla zwierząt hodowlanych.

Jak ZOO Wrocław pomaga magotowi?

ZOO Wrocław prowadzi hodowlę małp „po przejściach”, czyli takich które ucierpiały w wyniku działalności człowieka. Ogród zoologiczny stał się dla nich swoistym azylem. W wyniku przeżytych stresów poszczególne osobniki, które przybyły do wrocławskiego zoo nie byłyby w stanie poradzić sobie w naturze.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna