ZOO Wrocław nagrodzone za przyjazną przestrzeń

ZOO Wrocław

Kapituła konkursu Lodołamacze 2021 doceniła wrocławskie zoo za szereg rozwiązań przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Alicji Chybickiej, uznało że wprowadzone przez zoo rozwiązania zasługują na pierwsze miejsce w kategorii „przyjazna przestrzeń”. W każdą inwestycję i modernizację realizowaną w ciągu ostatnich kilkunastu lat zoo wpisuje jedno z kluczowych założeń: bycie dostępnym dla wszystkich.

Lodołamacze 2021 – ZOO Wrocław wyróżnione

Lodołamacze to jedne z najważniejszych w Polsce wyróżnień. Nagradzają firmy, instytucje i osoby, które przełamują stereotypy oraz uprzedzenia związane z osobami z niepełnosprawnościami. Konkurs organizowany jest od 16 lat przez Polską Organizację Osób Niepełnosprawnych POPON. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 3050 firm z całej Polski.

W tegorocznej edycji regionalnej, obejmującej województwo dolnośląskie, lubuskie i opolskie, uhonorowane zostało m.in. wrocławskie zoo w kategorii przyjazna przestrzeń. Kapituła konkursu Lodołamacze doceniła ogród m.in. za ofertę specjalną biletów dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Również istotne jest minimalizowanie barier dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, które ułatwiają obserwowanie zwierząt (niskie ogrodzenia, czy szklane tafle). Duże znaczenie mają także budynki użytkowe, tj. bezpłatne toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Jury zauważyło również modernizacje historycznych budynków, które umożliwiają zwiedzanie ich osobom z niepełnosprawnościami. Uwzględniają one potrzeby osób z niepełnosprawnościami przy nowych projektach, dzięki podnośnikom, windom oraz łagodnym podjazdom-zjazdom. Jednym z elementów godnych wyróżnienia jest też stworzenie bezpłatnej możliwości wypożyczenia wózków inwalidzkich dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Znaczącym ułatwieniem jest wprowadzanie informacji i elementów edukacji uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Takimi elementami są informacje w alfabecie Braille’a, czy plansze edukacyjne wzbogacone o przyciski dźwiękowe.

Bez barier dzięki "Skrzyni"

– To bardzo ważna nagroda, którą przyjmuję w imieniu Zoo Wrocław, z dumą. Bardzo dziękuję kapitule konkursu za docenienie naszej pracy. 157-letni dziś obiekt od kilkunastu lat przechodzi ewolucję. Staramy się stworzyć miejsce bez barier, by każdy zwiedzający mógł czuć się u nas dobrze. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć Bartka Skrzyńskiego, wieloletniego rzecznika osób niepełnosprawnych, dyrektora Biura Wrocław Bez Barier przy Jacku Sutryku, Prezydencie Wrocławia. „Skrzynia” zawsze służył nam pomocą przy projektach i uwrażliwiał nas na rozwiązania uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Zapewniam, że pomimo, iż Bartka nie ma już z nami od roku, nadal idziemy i kroczyć będziemy tą drogą –  mówi Agnieszka Korzeniowska, dyrektor marketingu wrocławskiego zoo.

Podczas uroczystości w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim uhonorowani zostali również inni laureaci. Pozostałe osiem kategorii to zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, zdrowa firma, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny. Ogólnopolski finał konkursu 2021 zaplanowany jest na 7. października na Zamku Królewskim w Warszawie. Trzymamy kciuki by wrocławskie zoo znalazło się wśród krajowych laureatów.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492