Najsłynniejsze matki z wrocławskiego zoo i najmłodsze (czary) mary

Młody żuraw

Wrocławskie zoo cieszy się teraz prawdziwym baby boomem wśród ptaków. We wtorek, 19 lipca, z gniazda wydostał się młody dzioborożec palawański. Wrocławskie zoo jest jedynym ogrodem na świecie, który rozmnożył ten gatunek. Możemy pochwalić się obecnie pisklętami kilkunastu różnych gatunków, co jest niezwykłe. Kilka z nich wykluło się w naszym zoo po raz pierwszy, a jeden z nich jest pierwszy w Polsce.

Podgorzałki zielonogłowe, krytycznie zagrożone wyginięciem, wykluły się po raz pierwszy w naszym ogrodzie – co ciekawe, z małą pomocą człowieka. W wolierze przy północnej ścianie zoo wykluł się także pierwszy szczudłak o charakterystycznych długich nogach. Na wybiegu żurawi mandżurskich także można podziwiać młodego, energicznego pisklaka. Z kolei kaczki edredony, które mieszkają w Odrarium, są prawdopodobnie pierwszymi urodzonymi w Polsce w warunkach ogrodów zoologicznych.

Po lewej: młody żuraw mandżurski 

Baby boom w Ptaszarni

W Ptaszarni po raz pierwszy w naszej hodowli przyszły na świat papużki ostrosterne. Te pochodzące z południowo-wschodniej Australii papugi są bardzo rzadkie w naturze. 

W tym roku po raz kolejny doczekaliśmy się dzioborożca palawańskiego, a ZOO Wrocław pozostaje jedynym ogrodem na świecie, któremu z sukcesem udało się rozmnożyć ten gatunek. 19 lipca młody i jego matka wydostały się z dziupli. Spośród czterech jaj, które zaobserwowaliśmy na kamerze umieszczonej w gnieździe, prawdopodobnie tylko trzy były zapłodnione. Odchowało się jedno pisklę. Samiec karmił pisklę i jego mamę przez mały otwór wlotowy. 

Czytaj więcej: Kolejne dzioborożce palawańskie w ZOO Wrocław

Inne dzioborożce mieszkające w Ptaszarni: dzioborożce białodziobe, także mogą doczekać się pisklęcia. Samica zaczyna się zamykać w gnieździe, gdzie złoży jaja. W tym pawilonie czekamy jeszcze na korońce oraz arasari czarnogłowe. 

Jakiś czas temu w Afrykarium  wykluła się czapelka złotawa. W pawilonie Kongo można spotkać także młode bączki, z których jeden wykluł się we wtorek 19 lipca, a także dwa sierpodudki purpurowe – to pierwsze urodzenie w naszym zoo. Na bagnie w holu głównym Afrykarium są małe cudokaczki.  W pawilonie Afryki Wschodniej (tam, gdzie hipopotamy), spodziewamy się młodych kleszczaków afrykańskich.

Dzioborożec palawański
dzioborożec palawański
dzioborożec palawański

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1% na lemury katta.

KRS 0000623492

lemur katta