Na pomoc zwierzętom Australii

ZOO Wrocław

Wszyscy jesteśmy poruszenie klęską pożarów w Australii. Od naszych kolegów, z australijskich ogrodów zoologicznych, dostajemy na bieżąco informacje o sytuacji na miejscu. Wiele z tych placówek deleguje swoich pracowników – weterynarzy i opiekunów, do pomocy zwierzętom lub tworzy u siebie tymczasowe ośrodki pomocy. To nieustająca walka o życie i zdrowie zwierząt, walka która trwa od wielu tygodni i szybko się nie skończy. Musimy mieć bowiem świadomość, że nawet kiedy skończą się pożarty, to natura będzie potrzebowała wielu lat na powrót do równowagi – gleba, rośliny, zwierzęta.

Nie chcemy i nie możemy pozostać obojętni, dlatego pomagamy i prosimy o pomoc.

Poniżej znajduje się oświadczenie Prezesa Zarządu Zoo Wrocław – Pana Radosława Ratajszczaka, dotyczące wsparcie jakie nasze zoo już udzieliło zwierzętom, ofiarom pożarów w Australii. Znajduje się tam również prośba o pomoc, bo środki są potrzebne nie tylko na chwilę obecną, ale będą również potrzebne w przyszłości, by wesprzeć przetrwanie ocalałych zwierząt.

OŚWIADCZENIE

Szanowni Państwo,

Podjąłem decyzję, że Zoo Wrocław przekaże 10.000 AUD $ The Bushfire Emergency Wildlife Fund na rzecz ratowania zwierząt w płonącej części Australii. Środki te pochodzą z dobrowolnych dopłat 1 PLN do biletu ZOO NA RATUNEK.

Od września ubiegłego roku część Australii trawią, na niespotykaną dotychczas skalę, pożary. Ofiarami są nie tylko ludzie, ale również przyroda. Szacuje się, że w ogniu i na skutek zatrucia dymem mogło zginąć nawet 500 mln zwierząt.

Z doniesień naszych kolegów z ogrodów zoologicznych, którzy obserwują żywioł na miejscu, nie chodzi już tylko o ratowanie zwierząt z pożarów, chodzi o przetrwanie endemicznych gatunków.

Podejrzewa się, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni wyginął grubogonik (Sminthiopsis aitkeni) na Wyspie Kangura – malutki torbacz magazynujący tłuszcz w ogonie! Na skraju wyginięcia jest żałobnica brunatna (Calyptorhynchus lathami halmaturinus) – piękny ptak z rodziny kakaduowatych, którego populację udało się w ostatnich latach odbudować oraz kangurszczur długonogi (Potorous longipes). Taka sytuacja może za chwilę dotknąć kolejne gatunki, bo Australia to kontynent endemitów, które w większość są specjalistami żywieniowymi – roślinnymi i zwierzęcymi. Wyobraźmy sobie, że spłoną wszystkie drzewa eukaliptusowe, główne źródło pokarmu koali. Niektóre z tych drzew osiągają niemal 100 metrów wysokości, więc nie odrosną w ciągu jednego miesiąca, potrzebują na to lat. To za długo by wykarmić całą populację tak lubianych misiów koala i ich potomstwa.

W obliczu tak wielkiej tragedii, nie można pozostać obojętnym. Dlatego postanowiłem przekazać część środków, z funduszu ochrony gatunkowej, na pomoc w ratowaniu zwierząt z pożarów w Australii na ręce funduszu prowadzonego przez Zoos Victoria w Melbourne. Lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt z tego zoo, to specjaliści, którzy wiedzą jak zająć się dzikimi zwierzętami. Nasza pomoc posłuży im do sfinansowania lekarstw, dodatkowej opieki weterynaryjnej, rehabilitacji, czy budowy tymczasowych punktów opieki nad ocalonymi zwierzętami. Chciałbym podkreślić jak ważna jest w obecnej sytuacji rola ogrodów zoologicznych, które są w stanie pomagać dzikiej przyrodzie poprzez doświadczenie swoich pracowników, finansowo oraz edukacyjnie.

Fundusz ochrony gatunkowej i Fundacja Dodo powstały w naszym zoo po to, by wspierać ratowanie zwierząt w środowisku naturalnym, w tym by móc błyskawicznie reagować w przypadku zdarzeń losowych jak pożary czy przechwycenie przemytu zwierząt. Dzięki Państwa szczodrości przy zakupie biletów ZOO NA RATUNEK i darowizn, możemy realnie ratować zwierzęta i przywracać je naturze.

Bardzo za to dziękuję, kłaniam się nisko, bo to oznaka zaufania, które bardzo wysoko cenię i którego nie zawiodę. Mam nadzieję, że nadal będziecie nas Państwo wspierać do czego nieustannie namawiam. Jeśli ktoś chce wesprzeć naszą pomoc dla zwierząt Australii może to zrobić poprzez zbiórkę publiczną na portalu Zrzutka.pl/australia i darowizny na Fundację DODO z dopiskiem „Australia”. Zachęcam również do odwiedzin zoo i zakupu biletu NA RATUNEK, dzięki któremu będziemy dalej pomagać zwierzętom w środowisku ich występowania.

Radosław Ratajszczak

Prezes Zarządu ZOO Wrocław

Przypominamy i podkreślamy, że pomóc zwierzętom Australii, które ucierpiały w wyniku pożarów, można poprzez:

  1. Wpłatę na specjalną zbiórkę publiczną, którą ZOO Wrocław uruchomiło w porozumieniu z Zoos Victoria w Melbournehttp://zrzutka.pl/Australia
  2. Wpłatę darowizny lub 1% podatku na Fundację Dodo (KRS 0000623492) –http://fundacjadodo.pl, w tytule przelewu prosimy wpisać „Australia”:
    PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław
    nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040
  3. Wybór biletu NA RATUNEK z opcją +1zł do biletu wstępu do zoo, dzięki czemu uzbieramy kolejne środki, by dalej pomagać.

Dziękujemy!

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna