Wieczór marzeń 2019

ZOO Wrocław

W czwartek, 6 czerwca, wrocławskie zoo po raz trzynasty otworzyło bramę dla osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych oraz ich rodzin i opiekunów. Wieczór marzeń to już tradycja we wrocławskim zoo, na którą czekają wyjątkowi zwiedzający i pracownicy ogrodu.

Tego dnia  niepełnosprawni i przewlekle chorzy – dorośli i dzieci, w towarzystwie rodziców, dziadków, rodzeństwa czy opiekunów, zwiedzają bezpłatnie zoo. Czekają na nich liczne atrakcje, przede wszystkim udział w pokazowych karmieniach kotików, lemurów, pawianów, płaszczek, rekinów, żółwi i żyraf, a także spotkanie z pytonem królewskim, agamą brodatą, karaczanem madagaskarskim czy żółwiem greckim – przed Terrarium. Pracownicy zoo przygotowują się kilka tygodni wcześniej, a swój udział realizują w ramach wolontariatu.

– Wieczór marzeń, to właściwie zaczarowane popołudnie, które jest zwieńczeniem miesięcznych przygotowań. Pierwszym krokiem są opiekunowie – deklarują kto chce i może przyjść do pracy tego dnia jako wolontariusz. I tutaj nigdy nie mamy problemu z frekwencją, ani z pomysłami na atrakcje dla naszych gości. Do współpracy zapraszamy również naszych najemców, którzy zawsze chętnie włączają się w organizację i przygotowują drobne poczęstunki. Kolejny krok to rozesłanie zaproszeń do instytucji i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, jak fundacje, towarzystwa, stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych, czy integracyjne kluby sportowe. Wreszcie nadchodzi ten dzień, otwieramy bramę i mamy nadzieję, że ponownie uda nam się sprawić wiele radości zwiedzającym. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

W czasie trzech godzin trwania imprezy z atrakcji skorzystało około 500 osób – rodzin i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych z Dolnego Śląska. Na teren zoo można było wejść Bramą Główną, po okazaniu odpowiedniego dokumentu – orzeczenia lub legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Fundacja The Dreamnight at the Zoo Foundation została powołana w Rotterdamie w 1996 r. Wtedy to po raz pierwszy zorganizowano imprezę dla dzieci chorych na raka, a hospicjalizowanych w jednym z holenderskich szpitali. Spotkanie ze zwierzętami i ich opiekunami miało być odrobiną szczęścia i zapomnienia pomiędzy często bolesnymi zabiegami. Okazało się również terapią pomagającą w walce z chorobą. 

Do imprezy, na zasadach dobrowolności, przyłączają się co roku kolejne ogrody zoologiczne na całym świecie i Fundacja zrzesza obecnie ponad 250 członków z 37 krajów. Tak jak za pierwszym razem oraz zgodnie z regułami głównego koordynatora akcji, zaproszenie do udziału w  wydarzeniu skierowane jest przede wszystkim do dzieci najbardziej pokrzywdzonych przez los, czyli niepełnosprawnych, przewlekle chorych oraz dzieci z hospicjów wraz z najbliższą rodziną lub opiekunem.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna