Manas dla Manas

nosorożec indyjski

Przez nasze działania gatunek  żyjący na Ziemi 48 milionów lat dłużej niż my, może zniknąć. Mowa tu o nosorożcach, których zostało pięć gatunków, w tym trzy krytycznie zagrożone. Obchodzony 22 września Światowy Dzień Nosorożca, to okazja, aby przypomnieć o konieczności ochrony tych zwierząt, gdyż ratując je, ratujemy całe ich środowisko.

Szacuje się, że nosorożce pojawiły się na naszej planecie 50 mln lat temu, więc to jeden z najstarszych gatunków występujących na Ziemi. Tworzą najbardziej zróżnicowaną grupę dużych roślinożerców na świecie. Wśród nich  można spotkać ogromne nosorożce białe, osiągające masę do 4,5 tony, oraz drobne sumatrzańskie, których masa wynosi do 800 kg. Zamieszkują 2 kontynenty – Afrykę i Azję.

Niezależnie, gdzie żyją, ich przetrwanie wisi na przysłowiowym włosku. Wszystko za sprawą ludzkiej pazerności. Największym zagrożeniem dla nosorożców jest popyt na ich róg. Walka z nielegalnym handlem rogami i produktami z nich wykonanymi, przypomina pojedynek z mitologiczną hydrą. Od setek lat keratynowy róg jest w tradycyjnej medycynie chińskiej uważany za lek.. Gdyby faktycznie budulec rogu miał jakiekolwiek lecznicze właściwości, można by było zastąpić go paznokciami, włosami, czy opiłkami z kopyt.

We wrocławskim zoo mieszkają przedstawiciele nosorożca indyjskiego. Manas i Tarun przyjechali tu w 2010 r. Specjalnie dla nich powstał nowy wybieg i pawilon zimowy – Terai. Dzielą je z marabutami, mundżakami chińskimi i gibonami czapnikami. Na takim sąsiedztwie zyskują zarówno zwierzęta, które wchodzą ze sobą w interakcje, ora zwiedzający, ponieważ ekspozycja wierniej odzwierciedla środowisko występowania tych gatunków.

Dzień Nosorożca obchodzony jest n świecie po raz ósmy. Wrocławskie zoo również włącza się w obchody poprzez niestandardowe formy edukacji zwiedzających.. Do tej pory pracownicy ogrodu m.in. włączyli się w akcję BURN HORNS SAVE RHINOS (Spal róg – ratuj nosorożce) współorganizowanej przez International Rhino Foundation i spalili róg nosorożca o wartości 60.000 Euro, a także zorganizowali zbiórkę pieniędzy na ochronę tego gatunku w Parku Narodowym Kaziranga. Tym razem chcą wesprzeć Park Narodowy Manas, również w indyjskim Assamie.

ZOO Wrocław włącza się w projekt prowadzony przez Durrell Wildlife Conservation Trust, który ma na celu przywrócenie ekosystemu sawanny w Parku Narodowym Manas. Odzyskanie równowagi biologicznej trawiastych równin Manas pozwoli chronić naturalnie występujące tam, a zagrożone wyginięciem, gatunki zwierząt takie jak: nosorożec indyjski, świneczka karłowata, tygrys bengalski i wiele innych. Sawanna w Assamie znika w oczach, a powodem tego są inwazyjne gatunki roślin oraz rozwój rolnictwa.

–  Dlaczego Park Narodowy Manas? Taka propozycja padła podczas spotkania roboczego. Poszliśmy tropem naszego nosorożca o imieniu Manas. Znam ten park, jest to jeden z najlepszych rezerwatów przyrody w tamtym rejonie świata, gdzie kładzie się nacisk na ochronę całego środowiska, niezwykle bogatego w faunę i florę. – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

– Współpracę podejmujemy tylko ze sprawdzonymi i efektywnymi organizacjami chroniącymi zagrożone gatunki. Dlatego, opinię naszą decyzję o wyborze Parku Narodowego Manas skonsultowaliśmy z dr Parag Deka, kierownikiem Projektu Ochrony Świneczki Karłowatej (Porcula salvania), w Indiach. – podkreśla Anna Mękarska, specjalista ds. ochrony gatunkowej we wrocławskim zoo.

W ramach obchodów Dnia Nosorożca wrocławskie zoo zaprasza w weekend, 22 i 23 września 2018 r., na pokazowe kamienia nosorożców indyjskich o godzinie 11:00. Będą to wyjątkowe spotkania z ich opiekunami, którzynie tylko opowiedzą o mieszkańcach zoo – Manasie i Tarunie, ale również o ich „kuzynach” żyjących w środowisku naturalnym. Dla zainteresowanychto też doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z opiekunami.

Równocześnie zoo, za pośrednictwem Fundacji DODO, organizuje zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Manas dla Manas”, w której głównym bohaterem i ambasadorem zwierząt żyjących w Parku Narodowym Manas jest mieszkaniec wrocławskiego zoo o takim samym imieniu.

Wpłat można dokonywać poprzez:

  • Facebook:
  • PayPal,
  • Przelew na konto Fundacji DOOD z dopiskiem MANAS:PKO Bank Polski SA 1 o/Wrocław,nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna