Święto żółwi

Światowy Dzień Żółwi

Wybraliśmy kilka ciekawych i bardzo rzadkich gatunków, o których chcemy opowiedzieć…

Na przykład taki żółw żabuti (Geochelone carbonaria) jest gatunkiem lądowym, w naturze występującym w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Samce osiągają średnio 40-45 cm, natomiast samice są trochę mniejsze. Na zdjęciach pokazujemy Wam maluchy, które wykluły się kilka dni temu J

Żółw czerwonoszyi (Mauremys nigricans), zwany inaczej żółwiem rzecznym z Kwantung, jest to kolejny bardzo cenny i rzadki gatunek znajdujący się na liście 40 gatunków żółwi krytycznie zagrożonych wyginięciem. Ostatniego żywego osobnika widziano w naturze w latach 90 (sic!), aktualnie możliwe jest to już tylko w sztucznych hodowlach. W naszym zoo mamy aż 5 przedstawicieli, którzy przyjechali do nas z ogrodu w Minster . Żywią się bezkręgowcami i małymi kręgowcami.

Żółw gwiaździsty birmański (Geochelone platynota) jest to gatunek pochodzący z Mjanmy. Przedstawiciele tego gatunku posiadają piękne, ciemne pancerze zdobione jasnymi promieniście rozchodzącymi się pasami – stąd ich nazwa. Żółw ten również jest krytycznie zagrożony wyginięciem i nie można go już spotkać w jego naturalnym środowisku. Doprowadziły do tego nielegalne połowy handlarzy oraz rolników, którzy wierzą, że zjedzenie ryżu ze skorupy żółwia gwiaździstego przynosi szczęście i lepsze plony. Nasze zoo jest jednym z nielicznych miejsc, w których można odwiedzić i zobaczyć przedstawicieli tego gatunku. Nasi mieszkańcy mają już 10 lat, więc są dojrzałe płciowo i niedawno zauważyliśmy próby populacji. Zobaczymy, co z tego będzie.

Kolejnym ciekawym mieszkańcem ZOO jest żółw żółtogłowy (Indotestudo elongata), który pochodzi z Azji. Samice są nieco większe od samców i mają bardziej zaokrągloną skorupę. Żywią się małymi bezkręgowcami.  Jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków żółwi na świecie i znajduje się w załączniku II konwencji CITES zakazującej handlu żółwiami poza kontrolą. Powodem jest wykorzystywanie tego gatunku w medycynie ludowej oraz jadalność – jest popularnym daniem w Chinach.

Żółw wężoszyi McCorda (Chelodina mccordi) występuje tylko na terenie wyspy Roti w Indonezji na obszarach podmokłych. Charakteryzują się długą, wężowatą szyją i dużą, nieproporcjonalną do reszty ciała głową. Żywią się małymi ssakami i bezkręgowcami. Gatunek ten jest również krytycznie zagrożony wyginięciem, ze względu na to, że został „odkryty” stosunkowo niedawno, przez co stał się niestety chodliwym towarem pośród handlarzy.

Żółw słoniowy (Chelonoidis nigra) – przedstawiciele tego gatunku to jedne z największych żółwi na świecie. Są wielkimi głodomorami i w naszym zoo dostają aż trzy posiłki dziennie, w których skład wchodzą głównie rośliny zielone zarówno świeże jak i suszone, np. liście bukowe. Swoją nazwę zawdzięczają swoim kończynom, które przypominają nogi słoni. Dojrzałość płciową samice osiągają dopiero w wieku 40 lat. Są długowiecznymi zwierzętami, dożywają nawet 150 lat.

No i “last but not least” żółw zielony (Chelonia mydas), czyli nasz Stefan. Stefana wszyscy znamy I kochamy J Mieszka u nas w basenie Kanału Mozambickiego w Afrykarium. W naturze żółw morski zielony osiąga 140 cm długości, jego waga dochodzi do 500 kg, niektóre osobniki żyją nawet 80 lat! Skorupa przedstawicieli tego gatunku obrasta glonami, dlatego trzeba ją regularnie czyścić, co jest ulubionym zabiegiem Stefana – uwielbia, gdy się go drapie po skorupce J

My możemy tak jeszcze o żółwiach długo, ale przecież warto przyjść i zobaczyć samemu. Także, jeżeli jakimś cudem nasz zwiedzający ominął pawilon Terrarium, to szybciutko należy to nadrobić!

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna