Smoki z Indonezji

Waran papuaski

Ostatnia i największa inwestycja to pierwsze w kraju oceanarium o powierzchni niemal 1,5 hektara. Tym razem zoo zainwestowało w ekspozycję waranów, gdzie gwiazdami są smoki z Komodo, które otwarto 16 czerwca 2016 r.

Na około 400 m2 powstała ekspozycja poświęcona największym jaszczurkom zamieszkującym Indonezję. Jest to jeden duży wybieg i trzy mniejsze terraria. Adaptowano do tego celu stare pomieszczenia magazynowe, przylegające do budynku Terrarium. Jest to również dodatkowe wejście do pawilonu z podjazdem, dzięki czemu osoby poruszające się na wózkach dojadą do głównych ekspozycji na parterze zabytkowego budynku.

Kolekcja terrarystyczna wrocławskiego zoo to 446 gatunków gadów, płazów oraz bezkręgowców (dane za rok 2015). Wśród nich znajduje się aż 14 gatunków waranów. Największe z nich to warany z Komodo – drapieżniki zamieszkujące Komodo i inne okoliczne wyspy, Flores, Rintja (Rinca), Padar. Czasami przepływają też cieśniny morskie, by polować na mniejszych wysepkach takich jak Gili Motang i Gili Dasami. Potrafią dogonić i zabić zwierzę wielkości bawoła, jelenia czy dzika. Poruszają się z prędkością 20 km/h, nurkują na głębokość 4,5 m i wspinają się na drzewa. Znakomity węch pozwala na lokalizację padliny z odległości nawet 10 kilometrów, a sprawne oczy zapewniają widzenie na około 300 m. Zatem nazwa smok jest w tym wypadku bardzo trafna.
Trzy samice przybyły do wrocławskiego zoo w 2014 r. jako bardzo młode osobniki. Dziś to ponad półtorametrowe smoczyce. Na nowym wybiegu o powierzchni niemal 120 m2 z basenem o głębokości 40 cm i kaskadą wodną, zamieszkają w czerwcu tego roku.
W tej części znajdzie się miejsce także dla innych dużych waranów – waranów papuaskich oraz dla kilku mniejszych gatunków, jak warany czarne i szmaragdowe.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość podziwiania smoków z przyległej kawiarni.

Prace ruszyły w grudniu 2015 r. i trwały do maja 2016 r.. Ekspozycję oficjalnie otwarto w czerwcu 2016 r.

Prace realizowała AKABiK sp. z o.o., a projekt przygotował Tomasz Lichota architekt GAP – Gabinet Projektowy.

przyłącz się do nas

Pomóż nam chronić ginące gatunki. Fundacja ZOO Wrocław DODO realizuje ponad 30 projektów ochroniarskich na świecie.

Przekaż swój 1,5%

KRS 0000623492

Pantera śnieżna