ZOO Wroclaw Wizyta Ambasador Republiki Indonezji we wrocławskim zoo

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Wizyta Ambasador Republiki Indonezji we wrocławskim zoo

2020-08-21
Wizyta Ambasador Republiki Indonezji we wrocławskim zoo

Nadanie imienia tygrysicy sumatrzańskiej.

We wrocławskim zoo odbyła się dzisiaj niezwykła uroczystość. Ambasador Indonezji w Polsce, wraz z Prezydentem Wrocławia i prezesem zoo, nadali oficjalnie imię, urodzonej w maju tygrysicy sumatrzańskiej. Uroczystości towarzyszyły również rozmowy o współpracy Wrocławia z wyspiarką Indonezją oraz działalność ochroniarska zoo w tamtym rejonie świata. Zaś w tle przechadzały się tygrysy - Nuria i bohaterka dnia, czyli Surya.

Pretekstem do oficjalnej wizyty ambasador Indonezji we Wrocławiu stały się narodziny tygrysa sumatrzańskiego. Gatunek ten jest endemitem wyspy Sumatra należącej do Indonezji i jest krytycznie zagrożony w środowisku naturalnym. Optymiści szacują, że zostało ich 600 osobników, pesymiści, że 200. Dlatego hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne na całym świecie, a koordynuje je Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA). Celem programu jest zbudowanie silnej i bezpiecznej liczebnie populacji hodowlanej, która uchroni gatunek przed całkowitym wymarciem. Zatem dla przetrwania gatunku narodziny tygrysa sumatrzańskiego we wrocławskim zoo, to ważne wydarzenie.  Ważne nie tylko dla ogrodów zrzeszonych w WAZA, ale również dla ojczyzny tego gatunku – Indonezji.

- Kiedy dowiedziałam się o narodzinach tygrysa sumatrzańskiego w tym zoo byłam bardzo szczęśliwa. Powiedziałam moim współpracownikom, że musimy tu przyjechać i zobaczyć malucha. Dziękuję za tę możliwość i za możliwość udziału w uroczystości nadania imienia. Surya oznacza w języku indonezyjskim „słońce” , a słońce to nie tylko światło i ciepło, to przede wszystkim życie. Dodam, że ten rok jest wyjątkowy, bo obchodzimy 65 rocznicę nawiązania kontaktów dyplomatycznych między naszymi krajami – Polską i Indonezją. Uważam, że narodziny tygrysa sumatrzańskiego we wrocławskim zoo dodają tym obchodom świetności. – mówiła Pani Siti Nugraha Mauludiah, ambasador.

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, podkreślał znaczenie zoo dla gospodarki miasta, a także wychwalał rozwój i sukcesy hodowlane.

- Na narodziny tygrysa sumatrzańskiego we Wrocławiu przyszło nam czekać aż 20 lat i niezmiernie się cieszę, że doszło do tego w rocznicę stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Indonezję. Cieszę się też, że na spotkanie z Suryą przyjechała Pani Ambasador Republiki Indonezji w Polsce, czyli kraju który jest ojczyzną tygrysów sumatrzańskich. Mówie o tym też dlatego, że wbrew pozorom całkiem sporo łączy nas z tym odległym krajem wyspiarskim, bo realizujemy wspólnie wiele projektów, w tym dzięki zoo, projekty ochrony zwierząt tam żyjących.  Mam nadzieję, że narodziny Suryi, to nie tylko prezent na rocznicę relacji dyplomatycznych naszych krajów, ale też dobry talizman, który sprawi, że nasze stosunki z roku na rok będą coraz bardziej intensywne i wspólnych projektów będzie jeszcze więcej.

Prezydent dodał również, że w tę niedzielę rozpocznie się Tydzień Indonezji – wydarzenie promujące indonezyjską kulturę, sztukę, kuchnię i historię, o którym będzie można dowiedzieć się więcej na stronie wroclaw.pl i w mediach społecznościowych.

Na końcu przemówił prezes wrocławskiego zoo – Radosław Ratajszczak, kończąc część oficjalną wizyty.

- To dla nas niezwykle ważne święto, ponieważ dotyczy jednego z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na kuli ziemskiej, który występuje tylko na określonym terenie – wyspie Sumatra. Jeśli stamtąd zniknie, otrzyma status wymarłego w naturze, a jedyną szansą na przetrwanie gatunku będą ogrody zoologiczne. Trzeba wiedzieć, że Indonezja to drugi pod względem bogactwa bioróżnorodności kraj na świecie. Na około 13 tysiącach wysp żyje całe mnóstwo gatunków endemicznych, które nie występują nigdzie więcej i którym grozi wymarcie. W naszym zoo mieszka zaledwie kilka z nich – tygrys sumatrzański, pantera mglista, banteng, kuskus niedźwiedzi, dzioborożec palawański, kanczyl filipiński, szpak balijski, czy waran z Komodo. Jednak nie ograniczamy się w ochronie tylko do hodowli zachowawczej tu na miejscu, bo wspieramy również ochronę sześciu gatunków w środowisku naturalnym, czyli tam na miejscu, w Indonezji. Czynimy to od lat i mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać między innymi dzięki dzisiejszej wizycie Pani Ambasador.

Następnie Pani Ambasador zwiedziła wrocławskiego zoo odwiedzając w pierwszej kolejności zwierzęta, które pochodzą z jej ojczyzny, a jej przewodnikiem był prezes Ratajszczak.

Partnerzy

Bootstrap Slider