ZOO Wroclaw Sumatra

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Sumatra

2019-10-22
Sumatra

ZOO i DODO na ratunek faunie Sumatry!

Otwarte spotkania ZOO i DODO na ratunek, to cykl poświęcony działaniom na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt, w którym każdy może wziąć udział. Tym razem mowa będzie o lori, zajączkach pasiastych i pangolinach żyjących na Sumatrze, a gościem specjalnym będzie Frantisek Pribrsky - dyrektor The Kukang Rescue Program. Wrocławskie zoo i Fundacja Dodo zapraszają w piątek, 25. października na 16:00.

„Lori należą do lasu, a nie do klatki. Dajmy im szansę na odzyskanie wolności, zanim będzie za późno.” – takimi słowami pozarządowa organizacja Kuang, działająca na terenie Sumatry, zachęca do pomocy gatunkowi, któremu grozi eksterminacja z rąk człowieka. Mowa o lori (Nycticebus coucang), które choć chronione prawem od 1990 r. należą do ssaków, którymi najczęściej handluje się w Indonezji. Odłowione z natury zwierzęta kończą jako żywe maskotki w domach ludzi.

- W internecie można zobaczyć zdjęcia i filmiki z lorii stojącymi na dwóch tylnych łapach i z wyciągniętymi do góry przednimi. To typowa poza obronna u tych zwierząt, reakcja na strach. Tymczasem internauci komentują te zdjęcia jako przezabawne, nie mając pojęcia, że patrzą na przerażone, cierpiące zwierzę. Chcemy przekonywać, że trzymanie dzikich zwierząt w domu to zło, że fotografowanie się na wakacjach z dzikimi zwierzętami to także zło. W dodatku zło, któremu możemy łatwo zaradzić, wystarczy nie kupować fenków, lemurów, kapucynek czy właśnie lori jak psów czy kotów i nie płacić za zdjęcia z nimi podczas wakacji. – mówi Anna Mękarska, prezes fundacji DODO.

Zaproszenie na spotkanie - plakatNa Sumatrze mieszka też gatunek uważany za jeden z najrzadziej spotykanych na świecie. Pierwsze zdjęcie, dzięki foto pułapce, udało się mu zrobić w 1997r., a ostatnie tuż przed Wielkanocą 2007. To zajączek pasiasty (Nesolagus netscheri). Gatunek ten wciąż jest mało znany i nie wiadomo ile ich jeszcze żyje w środowisku. Wyginięcie grozi mu na skutek utraty siedlisk i śmierci we wnykach przeznaczonych dla innych gatunków np. pangolinów. Te ostatnie to również zagrożeni wyginięciem mieszkańcy tej pięknej wyspy. Mowa tu o pangolinach sundajskich (Manis javanica), które podobnie jak inne gatunki łuskowców odławiane są z natury by po długich cierpieniach części  ich ciał  stały się składnikami pseudo medykamentów tradycyjnej medycyny chińskiej.

To przeciwko takiej bezduszności chce działać wrocławskie zoo i Fundacja Dodo. Stąd otwarte spotkania „ZOO i DODO NA RATUNEK, na które może przyjść każdy. Najbliższe odbędzie się w następny piątek – 25. października 2019 r. o godz. 16:00. Gościem specjalnym będzie Frantisek Pribrsky, dyrektor The Kukang Rescue Program. To organizacja, który próbuje przeciwdziałać odławianiu zwierząt do hodowli domowych i na nielegalny handel, a także pomaga skonfiskowanym osobnikom wrócić do zdrowia i natury. Stara się również o ochronę lasów, które są siedliskiem dla niezliczonych gatunków zwierząt, ponieważ na skutek wzrostu zaludnienia i degradacji środowiska znikają one z wyspy. W praktyce oznacza to m.in. pomaganie lori, którym wyrwano zęby i paznokcie, które cierpią na różne infekcje z tym związane, zapewnienie zajączkom pasiastym miejsca do życia poprzez zachowanie lasów w miejscu ich występowania czy leczeniu pangolinów, które karmiono piaskiem by ważyły więcej na czarnym rynku czy które były głodzone i są odwodnione, bo przetrzymywane je w metalowych siatkach przez długie dni.

Spotkanie będzie więc okazją, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się jak wygląda walka o przetrwanie endemicznych, zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt na Sumatrze.

 

Przed wykładem, o godz. 15.00, zoo zaprasza do Małpiarni na spotkanie z opiekunami zwierząt, którzy opowiedzą o swoich podopiecznych oraz o tym, którym gatunkom zagraża rozwój turystyki i rosnąca moda na selfie z dzikimi zwierzętami.

Za udział w spotkaniu nie są pobierane opłaty, organizatorzy chcą aby spotkania „ZOO i DODO na ratunek” pomagały ratować ginące gatunki zwierząt, więc proszą o wsparcie tego celu darowizną:

Fundacja ZOO Wrocław DODO

Nr konta: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem DAROWIZNA - KUKANG.

Pieniądze w całości zostaną przekazane na wsparcie programu KUKANG na Sumatrze.

Wejście do ZOO przez bramę służbową od godz. 14.00.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu i zachęcenia rodziny i znajomych!

Partnerzy

Bootstrap Slider