Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Słonie wrocławskiego zoo - mity i fakty

2018-01-12
Słonie wrocławskiego zoo - mity i fakty

Słonie należą do tych gatunków zwierząt, które w ogrodach zoologicznych cieszą się największą popularnością wśród zwiedzających. Nic zatem dziwnego, że każde „ambitne” zoo, od początku swojej działalności, starało się posiadać te zwierzęta w swojej kolekcji.

Nie inaczej było też w przypadku powstałego w 1865r. ogrodu zoologicznego w ówczesnym Breslau. Pierwszy słoń przybył w 1873 r. i na kolejne 15 lat został niekwestionowaną gwiazdą. W okresie do 1945 roku niemieckie zoo w Breslau eksponowało ich jeszcze 16. Po wojnie do wrocławskiego zoo pierwszy słoń zawitał w 1957 r. W sumie  do dzisiaj eksponowanych tu było 7 słoni. 

Historia słoni we wrocławskim zoo, szczególnie z powodu wydarzeń z okresu Festung Breslau (styczeń – maj 1945 r.), obrosła w liczne mity i legendy. Dzięki badaniom materiałów archiwalnych wiele z tych mitów udało się obalić.
Kiedy wiosną 2017 roku podczas prac na wybiegu słoni we wrocławskim zoo odkryto liczne kości, ożyły mity związane z dramatycznymi wydarzeniami oblężenia miasta podczas II wojny światowej. Wtedy, wiele zwierząt zginęło w wyniku bombardowań, padło na skutek wyziębienia, a jeszcze inne trzeba było rozstrzelać, aby uwolnione nie zagroziły ludziom. Tak stało się ze słoniami. Szczątki większości zwierząt zakopano na wybiegach.

Pierwsze oględziny znalezionych kości wskazały, że należały najprawdopodobniej do słoni indyjskich, co zostało później potwierdzone. Dzisiaj wiemy znacznie więcej i chcemy podzielić się tą wiedzą z każdym, kogo interesuje historia miasta i wrocławskiego zoo. Znajdzie się też spora dawka z dziedziny biologii na temat słoni indyjskich. Będzie również okazja, aby zobaczyć i dotknąć kości czaszki, żeber czy nóg.

Spotkanie „Słonie wrocławskiego zoo – mity i fakty” odbędzie się 18 stycznia tego 2018 roku, o godz. 17:00 w sali konferencyjnej Afrykarium, poprowadzi je dr Leszek Solski i jest to pierwsza próba całościowego ujęcia historii wszystkich słoni mieszkających we wrocławskim zoo od 1873 r.

Wykład ma charakter otwarty, więc może wziąć w nim udział każdy. Wstęp wolny, wejście na teren zoo przez bramę służbową – portiernię, od godziny 16:00.

Słonie wrocłąwskiego zoo - plakat

Partnerzy

Bootstrap Slider