Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Rekiny arabskie złożyły jaja

2018-06-08
Rekiny arabskie złożyły jaja

Mieszkające od dwóch lat w Afrykarium rekiny arabskie po raz pierwszy złożyły jaja, w których rośnie życie.

Te endemity Morza Arabskiego to w środowisku naturalnym lokatorzy głównie ginących raf koralowych, więc i rekiny zagrożone są wyginięciem. Odchów młodych, we wrocławskim oceanarium, to duży sukces hodowlany, ale nie jedyny w zakresie ratowania fauny mórz i oceanów.

Kiedy otwierano Afrykarium, w październiku 2014 roku, mało kto spodziewał się aż tak dużego idługofalowego sukcesu biznesowego. Jednak w parze z wysoką frekwencją idą również sukcesy hodowlane, które pokazują, że oceanarium to nie tylko rozrywka, ale również miejsce  ratowania zagrożonych gatunków.

Najnowszy powód do radości i dumy dały opiekunom z Afrykarium rekiny arabskie, składając aż 18 jaj, w których widać rozwijające się - żywe osobniki. Radość o tyle wielka, że to pierwszy rozród rekinów we wrocławskim zoo.

- Jaja składały dwie samice na przestrzeni kilkunastu dni. Okres lęgu trwa około 80 dni, wiec pierwszego rekina spodziewamy się  za nieco ponad miesiąc. To będą pierwsze młode tego gatunku urodzone w naszym zoo. – mówi Jakub Kordas, kierownik sekcji akwariów w Afrykarium, specjalista hodowli ryb.


W środowisku naturalnym rekin arabski zamieszkuje głównie rafy koralowe i laguny Morza Arabskiego. Jest niedużym rekinem, którego ciało osiąga długość do 80 cm. Lubi chronić się w jaskiniach i szczelinach. Jest drapieżnikiem, żyjącym na płytkich wodach (do 100 m), blisko dna i poluje nie tylko na inne ryby, ale również skorupiaki. Niezwykle ciekawa jest jego zdolność do przeżycia poza środowiskiem wodnym

- Choć ten endemiczny gatunek jest powszechny w środowisku naturalnym, to niestety jego populacja znika w zastraszającym tempie. Powodem jest przede wszystkim degradacja siedlisk, czyli obumieranie rafy koralowej oraz niezrównoważone rybołówstwo. Rafa zanika głównie na skutek zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych, więc rekiny arabskie tracą miejsce do życia. Dodatkowo, jako ryba mało wartościowa gospodarczo, trafia do sieci i ginie. Przeprowadzone badania połowów krewetek w Kuwejcie, pokazały, że spośród 35-55 tys. ton połowów, aż 98% jest odrzucanych, a  rekiny arabskie stanowią nawet 14% tych „odpadów”. -  mówi Jakub Kordas, kierownik sekcji akwariów w Afrykarium, specjalista hodowli ryb.

IUCN w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków przyznało rekinom arabskim (Chiloscyllium arabicum) status narażonych na wyginięcie. Oszacowało również, że do  2044 roku populacja tego gatunku zmniejszy się o kolejne 30%.

Partnerzy

Bootstrap Slider