Projekt dofinansowany z budżetu RPO WD 2014-2020
ZOO Wrocław, dzięki dofinansowaniu z RPO WD, zrealizuje projekt, który zwiększy bezpieczeństwo ZOO Wrocław i Wielkiej Wyspy przed powodzią oraz wzbogaci bioróżnorodność dzięki nasadzeniom rodzimych gatunków roślin.
Zmiany klimatyczne w Polsce objawiają się coraz częściej m.in. występującym niekorzystnym rozkładem opadów (długie okresy bez opadów i okresy gwałtownych nawałnic deszczu). W tej sytuacji rośnie znaczenie retencji wodnej, czyli zatrzymywania wody w okresach obfitych i przetrzymywania do okresów niedoboru. Niestety w latach powojennych w Polsce intensyfikacja rolnictwa i urbanizacja doprowadziła do zaburzenia zdolności do naturalnego retencjonowania wody. Kilkanaście lat temu powstał plan dużych zbiorników retencyjnych i pozytywny zwrot w podejściu do problematyki małej retencji wodnej.
Jednym z elementów małej retencji wodnej jest staw na terenie ZOO Wrocław, który jest elementem Starorzecza Odry. Instalacja retencyjna powstała w 1863 r. i choć była kilkukrotnie remontowana, to obecnie wymaga remontu generalnego – modernizacji, konserwacji i udrożnienia.
W efekcie realizacji projektu powstanie sprawny „mechanizm” spowalniający nadmierny odpływ wód opadowych (roślinność, ścieżki) i utrzymujący zasób wody w bliskości koryta rzeki (sam zbiornik z urządzeniami spustowymi).
Zadania w ramach projektu obejmują m.in.
Ważną rolę w projekcie pełnią nasadzenia wokół stawu, które są elementem retencji krajobrazowej. Planowane są nasadzenia roślin rodzimych gatunków charakterystycznych dla otoczenia rzeki Odry, które zapobiegną erozji nabrzeża i pozwolą lepiej retencjonować wody. Zaplanowana roślinność wzmocni odbiór krajobrazowy, efekt renaturyzacji, a także wpłynie korzystnie na stabilizację linii brzegowej. Docelowo ma to być ponad 1 000 roślin na obszarze około 1 900 m2.
Zgodnie z misją ZOO Wrocław w projekcie znalazły się również działania edukacyjne dotyczące podnoszeniem wiedzy i świadomości osób dotkniętych ryzykiem, związanej z udzielaniem pomocy w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa mienia i/lub życia ludzkiego, a także wartości przyrodniczych rzeki Odry.
Zaplanowano m.in. szkolenia w wycieczkami edukacyjnymi, panele i plakaty.
Prace obejmą staw zlokalizowany we wschodniej, historycznej części zoo:
W ramach realizacji projektu, na obszarze skarpy otaczającej staw, zostały posadzone nowe rośliny, w ilości 1089 sztuk. Ich celem jest wzbogacenie bioróżnorodności i wzmocnienie struktury skarpy, otaczającej zbiornik małej retencji. Rośliny jakie zostały posadzone to między innymi: jałowiec płożący „Blue Chip”, cis pospolity, hortensja drzewiasta i bukietowa, ligustr pospolity, jaśminowiec „Innocence”, ognik szkarłatny „Kasan”, a z traw są to na przykład dąbrówka, parzydło leśne, turzyca muskegońska i kosaciec żółty „Double”.
WIOSNA/ LATO 2020
PODSUMOWANIE
Nazwa projektu: Regulacja przepływu starorzecza Odry na terenie ZOO Wrocław Sp. z o.o.
Program operacyjny: RPO WD 2014-2020
Oś priorytetowa: 4 Środowisko i zasoby
Działanie: 4.5 Bezpieczeństwo
Poddziałanie: 2 - 4.5.2 Bezpieczeństwo - ZIT WrOF
Głównym celem projektu jest zwiększenia zdolności retencyjnych stawu na terenie ZOO Wrocław.
Cele szczegółowe:
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia zdolności retencyjnych stawu na terenie ZOO Wrocław.
Wartość projektu to 2 410 666,82 PLN
Dofinansowanie RPO WD wynosi 1 401 701,17 PLN.