Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Opiekun zwierząt - kwalifikacje

Opiekun zwierząt - kwalifikacje

Europejskie Standardy Kwalifikacji Zawodowych dla Opiekunów Zwierząt w Ogrodach Zoologicznych, projekt finansowy w ramach programu Strategicznego Partnerstwa Erasmus+ dla zawodowego szkolenia dorosłych.

Europejskie Standardy Kwalifikacji Zawodowych dla Opiekunów Zwierząt w Ogrodach Zoologicznych


Ogrody zoologiczne odgrywają coraz większą rolę w ochronie gatunkowej zwierząt na całym świecie. Nie tylko prowadzą hodowle zachowawcze na swoim terenie, ale prowadzą i wspierają projekty ochroniarskie w środowisku naturalnym.

To stawia coraz większe wymagania wobec opiekunów zwierząt, zwłaszcza w perspektywie rosnącej roli ochroniarskiej ogrodów zoologicznych. Zwłaszcza, że wymagania oraz standardy przygotowania do zawodu są bardzo zróżnicowane na terenie całej Europy. Niektóre kraje posiadają znormalizowane kwalifikacje, zaś inne nie. Powoduje to wyraźne różnice w kompetencjach opiekunów zwierząt między poszczególnymi krajami.

Stąd konieczność ustandaryzowania kwalifikacji zawodowych, zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej na terenie której działa Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) zrzeszające 350 instytucji, które ściśle ze sobą współpracują.

Celem projektu „European Professional Zookeeper Qualification Framework”  jest opracowanie "Europejskich Standardów Kwalifikacji Zawodowych dla Opiekunów Zwierząt", które określą kluczowe kompetencje dla profesjonalnych opiekunów zwierząt w zoo na terenie UE oraz pozwolą zaprojektować kilka modułów szkoleniowych. ZOO Wrocław jest Partnerem Projektu, EAZA liderem.

Obecnie trwają prace nad standardami. Dzięki licznym spotkaniom, warsztatom, panelom dyskusyjnym z udziałem Partnerów Projektu określone pierwsze standardy, które są rozwijane:Ostatnie spotkanie grupy roboczej miało miejsce we wrocławskim zoo w dniach 12-14 grudnia 2017 r. Oto jego filmowe podsumowania przygotowane przez Lauren Walker - Digital Learning Officer, z Chester ZOO (Wielka Brytania):

Nazwa projektu:
The European Professional Zookeeper Qualification Framework

Finansowanie:
w ramach programu  Strategicznego Partnerstwa Erasmus+  dla zawodowego szkolenia dorosłych

Czas trwania projektu:

listopad 2015 – wrzesień 2018

Cele projektu:

W ciągu trzech lat zespół będzie dążyć do rozwoju dwóch kluczowych zagadnień:

  1. Stworzenie struktury kompetencji opiekunów zwierząt
  2. Stworzenie modułów edukacyjnych.

Struktury te będą wsparte i budowane na bazie  danych europejskiej klasyfikacji umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO),  a  moduły edukacyjne będą dostosowanie  do Europejskiego Systemu Transferu Osiągnięć w Kształceniu i Szkoleniu Zawodowym (ECVET). W konsekwencji program będzie funkcjonował  w całej Europie.

Partnerzy projektu:

Projekt prowadzony jest przez EAZA Academy, w partnerstwie z: Sparsholt College w Wielkiej Brytanii; Aeres Grupa, Holandia; Zoo Wrocław, Polska; Zoo Zagrzeb, Chorwacja; Zoo w Kownie, Litwa; Chester Zoo, Wielka Brytania;Rumuńska Federacja Zoo i Akwariów.


Chester Zoo logo Chester Zoo  United Kingdom
 FGZAR logo wit Romanian Zoo and Aquarium Federation Romania
 Zagreb Zoo logo Zagreb Zoo Croatia
 Sparsholt logo Sparsholt College United Kingdom
Kaunas Zoo logo Kaunas Zoo Lithuania
Wroclaw Zoo logo Wrocław Zoo Poland
Aeres logo Aeres Groep The Netherlands
Zapraszamy na fanpage: https://www.facebook.com/ZookeepersEU/.

W Aktualnościach można się również zapoznać z relacją z dziewiątego spotkania roboczego, które odbyło się w dniach 19-26 czerwca 2017 r. w Chester ZOO i w którym wzięło udział 11 pracowników ogrodów zoologicznych m.in. z Austrii, Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, w tym dwóch opiekunów z ZOO Wrocław – Jakub Kordas, kierownik akwariów w Afrykarium i Krzysztof Kałużny, opiekun ptaków.

Koordynator projektu dla polskich ogrodów zoologicznych:

Marta Zając-Ossowska
Kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji w Zoo Wrocław
m.zajac@zoo.wroc.plWRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider