Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Disney – runda druga. Zaczynamy!

2018-04-09
Disney – runda druga. Zaczynamy!

Po bardzo pozytywnym odbiorze pierwszej rundy projektów ufundowanych z Disney Grants przez WAZA, nabraliśmy apetytu na więcej.

Powstał drugi, podobny do poprzedniego, plan na cykl spotkań z uczniami. Założeniem wspomnianych projektów „Back to Nature” jest zachęcanie dzieci do przebywania na łonie natury, poddawanie im pomysłów na ochronę otaczającej przyrody i wciąganie w to również swoich rodzin.

W dniu 07.04.2018. spotkaliśmy się po raz pierwszy z nową grupą uczestników. Frekwencja dopisała wyśmienicie, pogoda również. Miejscem spotkania była ul. Rędzińska we Wrocławiu. Dzieci ze szkoły podstawowej nr 25 przybyły licznie, wraz z rodzeństwem i rodzicami. Podczas niedługiego spaceru udało się zaobserwować: ryby (cierniki), płazy (ropuchy i żaby), różne gatunki ptaków, ślady działalności ssaków (bobrów, borsuków, lisów), było też spotkanie na żywo z grupką saren! A wszystko to w pobliżu ruchliwej drogi, na terenie ludzkich osiedli!

Przyroda jest bardzo blisko, wystarczy tylko uważnie patrzeć i słuchać. Można nauczyć się rozpoznawania śladów, jakie zostawiają zwierzęta (ślady żerowania, tropy), wsłuchać się w śpiew ptaków i rechot żab, by podczas każdego spaceru czytać jak w otwartej książce. Nagle pospolita kępa drzew przy drodze staje się miejscem akcji!

Głównym tematem tego spotkania były płazy. Uczniowie otrzymali solidną porcję wiadomości o krajowych płazach, dowiedzieli się czym różni się ropucha od żaby, traszka od jaszczurki i co to jest ampleksus. Uwrażliwieni na to, jak delikatne są płazy i fakt, że większość z nich podlega ochronie prawnej, mogli, dzięki uzyskanemu pozwoleniu, podjąć próby łowienia płazów. Dzięki zaledwie kilku egzemplarzom, uczestnicy (zarówno dzieci jak i rodzice) mogli dokładnie obejrzeć zwierzęta i poznać ich zwyczaje. W myśl zasady, że „łatwiej chronić, co się zna”, zachęcaliśmy do zwrócenia uwagi na obecność płazów w pobliżu domu, czy w ogrodzie. Zwierzęta te doskonale kontrolują liczebność uciążliwych owadów, a w dodatku potrafią pięknie śpiewać. To chyba wystarczy, by chcieć mieć takich sąsiadów!

Podczas następnego spotkania odpowiemy na pytanie: Co robią żaby, kiedy śpimy?...

Partnerzy

Bootstrap Slider