ZOO Wroclaw Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

2019-06-07
Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

#ŚwiatowyDzieńOceanów w ZOO Wrocław

Ziemia to jeden ekosystem, można go porównać do systemu naczyń połączonych. Gdy w jednym źle się  dzieje, odczuwa to cała planeta. W ciągu ostatnich 35 lat ponad trzykrotnie wzrósł odsetek przełowienia światowych zasobów ryb. Szacuje się, że obecnie problem ten dotyczy ponad 33% ławic ryb. To niestety pokazuje, że jeśli tempo to utrzyma się, za kilkadziesiąt lat ryby mogą zniknąć ze środowiska. Światowym Dniem Oceanów, obchodzonym 8 czerwca, ZOO Wrocław i organizacja pozarządowa MSC mówią jednym głosem „od naszych dzisiejszych wyborów zależy przyszłość planety”.

Najczarniejszy scenariusz zakłada, że na skutek przełowienia i zanieczyszczenia za kilkadziesiąt lat zabraknie ryb w morzach i oceanach. Oznacza to przede wszystkim katastrofę ekologiczną, ale ma również ogromne znaczenie ekonomiczne na wielu gospodarek narodowych.

- Żyjemy w epoce antropocenu czyli w nowej epoce geologicznej, w której człowiek ma największy, niestety negatywny, wpływ na przekształcanie środowiska naturalnego. Efektem są zmiany klimatyczne oraz wymieranie kolejnych gatunków fauny i flory. Stan mórz i oceanów to kolejny, obrazowy przykład, że nie ma na co czekać, czas działać. Jeśli tego nie zrobimy, stracimy nie tylko cenne źródło białka i być może zapoczątkujemy koniec życia na Ziemi – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Nim jednak nastąpi katastrofa ekologiczna, odczujemy skutki ekonomiczne. Szacuje się, że największa grupa osób - blisko 60 mln, utrzymuje swoje gospodarstwa domowe pracując w rybołówstwie lub akwakulturze. Kolejne grupy zawodowe, związane z przetwórstwem i handlem, to kolejne miliony rodzin uzależnionych od życia w morzach i oceanach. Jak taka sytuacja może wyglądać pokazuje przykład kanadyjskiej Nowej Funlandii z 1992 r., gdzie na skutek wyłowienia dorsza pracę straciło blisko 40 tys. osób i to dosłownie z dnia na dzień.

– Musimy zmniejszyć presję, jaką kładziemy na morza i oceany, postawić na zrównoważone połowy, które w mniejszy stopniu wpływają na ekosystemy morskie oraz pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach – mówi Anna Dębicka, Dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej. – Dziś to już nasz, konsumentów, obowiązek. Dzięki certyfikatowi MSC, możemy z łatwością dokonywać odpowiedzialnych decyzji przy zakupie dzikich ryb i owoców morza. W ten sposób nie tylko dokonujemy świadomego, dobrego dla mórz i oceanów wyboru, ale także wspieramy rybaków, którzy poławiają w sposób odpowiedzialny oraz całą branże rybną, która wykonała pracę w celu uzyskania certyfikacji – dodaje Dębicka.

Z okazji Światowego Dnia Oceanów organizacja MSC prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem „JEŚLI ZABRAKNIE RYB…”, która informuje o potencjalnych konsekwencjach, do jakich może prowadzić przełowienie ryb oraz zachęca do tego, by każdy z nas poprzez swoje codzienne wybory włączył się w ochronę dzikich mórz i oceanów. Kampanię MSC wspierają swoim wizerunkiem: piosenkarka Mela Koteluk, aktor Kacper Kuszewski i kucharz Grzegorz Łapanowski. Gwiazdy wzięły udział w sesji zdjęciowej oraz w nagraniu spotów video „na dnie pustego oceanu”, tłumacząc co się może wydarzyć JEŚLI w morzach i oceanach ZABRAKNIE RYB. Zdjęcia i filmy dostępne są w kanałach społecznościowych MSC Polska.

Do kampanii dołączyło m.in. wrocławskie zoo i zaprasza jutro (sobota, 8 czerwca) do wspólnego rodzinnego świętowania Światowego Dnia Oceanów. W ramach akcji zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę edukacyjną, na którą składają się unikatowe zdjęcia oceanów i ich mieszkańców wraz z ciekawostkami. Ponadto stanie kącik edukacyjny, gdzie na najmłodszych czekać będą animatorzy z morskimi tatuażami oraz grami i zabawami dla dzieci. Ciekawą atrakcją okaże się z całą pewnością morska FOTOBUDKA, w której będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Morska strefa MSC stanie w podcieniu Afrykarium, czyli przed wejściem do oceanarium i będzie czynna w godzinach 10:00-18:00. Organizatorzy proszę, aby każdy kto zrobi sobie zdjęcie tego dnia w zoo i opublikuje je w mediach społecznościowych użył hasztagu #ŚwiatowyDzieńOceanów.

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Oceanów oraz działań MSC w Polsce można znaleźć na stronie: www.msc.org/pl/swiatowy-dzien-oceanow oraz na profilu Facebook @MSCPolska.

Partnerzy

Bootstrap Slider