Co to jest środowisko? Jak podaje Słownik Języka Polskiego, jest to «ogół elementów otoczenia». Środowisko Naturalne, lub inaczej Przyrodnicze to ta część naszego otoczenia, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować. O ile 03.03. obchodzimy Dzień Dzikiej Przyrody, to właśnie dziś skupiamy się na tej, którą możemy spotkać we własnym ogródku. Większość z nas mieszka w miastach, gdzie „dzicz” przegrywa z „uczesanymi” ogródkami pełnymi egzotycznych roślin lub wszechobecnym betonem. A tymczasem roślinność w mieście to znakomity sprzymierzeniec w walce z zanieczyszczeniami, reguluje mikroklimat miasta (chłodzi tzw. „wyspy ciepła”, nawilża, produkuje tlen i usuwa dwutlenek węgla). Ponadto te skrawki naturalnego środowiska są miejscem występowania dzikich zwierząt. Stwarzają też okazje do wypoczynku, rekreacji rozrywki i edukacji.
Urbaniści i architekci na całym świecie zaczynają doceniać wartość przyrody w mieście. Powstają przyjazne środowisku całe miasta jak Masdar lub poszczególne osiedla, np. BedZED w Londynie. Duże aglomeracje, jak na przykład Nowy Jork, wplatają zieleń w nieużytkowaną tkankę miasta: w miejscu dawnej linii kolejowej powstał park High Line. To duże przedsięwzięcia, ale w naszym ogródku czy na balkonie też możemy ugościć dziką przyrodę: wystarczy nieskoszony fragment trawnika, hotelik dla owadów, lub po prostu niewycinanie drzew.
Podczas zajęć edukacyjnych w naszym zoo dzieciaki często zaskakuje widok szybującej dzikiej czapli, przebiegającej ścieżkę wiewiórki, wróbli i myszy podkradających paszę. Oprócz dzikich zwierząt, spotkania z naszą lokalną fauną mogą być bardzo emocjonujące!